https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rydlewo > W pobliżu Śniadeckich Grodu...

Na wąskotorowym szlaku Niewielka odległość od miasta sprawia, iż wieś mogłaby być jednym z osiedli Żnina.

Mimo, iż tworzą odrębne sołectwo życie jej mieszkańców od zawsze toczy się wokół tego co dzieje się w stolicy Pałuk.
Rydlewo kiedyś było posiadłością arcybiskupa gnieźnieńskiego. W 1136 roku nosiło nazwę Rylevo. W drugiej połowie czternastego wieku, przekazane kościołowi żnińskiemu do dziś częścią ziemi zarządza parafia św. Floriana w Żninie.
Od 1984 roku sołtysem jest Zdzisław Rosiak. - Pamiętam moją pierwszą kadencję, jak by to było dziś. W tamtym okresie na początku moich działań budowaliśmy świetlicę. Fundusz sołecki pozwolił na opłacenie drobnych prac murarskich, a reszta to były już społeczne działania. Postawiliśmy budynek, który później gmina sprzedała. Obecnie znajdują się tam mieszkania prywatne. Wieś nie posiada świetlicy wiejskiej. Faktem jest to, iż jej potrzeby też są zupełnie inne. Niewielka odległość od Żnina sprawia, że najmłodsi mają możliwość korzystać z wielu atrakcji, które są tam. Na naszym terenie zamieszkuje 250 mieszkańców. Za czasów komunistycznych wielu z nich znajdowało zatrudnienie w żnińskich zakładach produkcyjnych, typu cukrownia czy Spomasz. Należy zaznaczyć, że prężnie działały także gospodarstwa PGR-owskie będące w sołectwie. Dziś niewielu pracuje w Żni-nie, spora część ludzi pobiera zasiłki przedemerytalne, bądź korzysta z pomocy MOPS-u. Z rolnictwa żyją jednostki. Optymistycznym faktem jest obecność dużych firm w naszej wsi. Po pierwsze - od wielu lat działa Zakład Masarski Tadeusza Jasińskiego znajdujący się przy ulicy Granicznej. Zatrudnia on 21 osób. Funkcjonują również Usługi Ślusarskie Czesława Słowika. Od dawna także by zakupić kwiaty w nasze kąty zmuszeni są zaglądać mieszkańcy Żnina, za sprawą państwa Marlewskich. Od dawna współpracujemy z Gospodarstwem Agroturystycznym pana Siadaka w Skarbienicach. Organizujemy tam nasze festyny, przed wszystkim dla dzieci. Staramy się zawsze dla nich wymyślać konkurencje i zabawy. Z kolei ostatnią imprezą , gdzie zabraliśmy najmłodszych mieszkańców Rydlewa byli Strongmani.

Najstarszy mieszkaniec wsi ma 86 lat, a największe gospodarstwo jest w posiadaniu Karola i Jerzego Wolskich. Posiadają oni ponad pięćdziesiąt hektarów. Kilka lat temu funkcjonował sklep ogólnospożywczy. W tej chwili odbywa się tu handel obwoźny. a więc podstawowe produkty mieszkańcy kupują w "sklepie na kółkach".
Przez wieś przejeżdża kolejka wąskotorowa, kiedyś był tu przystanek. W Rydlewie znajdowała się również szkoła. Nauka odbywała się od pierwszej do czwartej klasy, reszta uczęszczała do Żnina. - Od tego roku dzięki działaniom, które poczyniliśmy dzieci mają okazję do szkoły dojeżdżać autobusem.

Skład Rady Sołeckiej: Tadeusz Jasiński, Waldemar Kozłowski, Jerzy Siniecki, Jerzy Wolski.

Tekst i fot. Piotr Malak

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska