Najważniejszą postacią w historii podżnińskiego Paryża był Aleksander Guttry. Ten działacz polityczny, przedstawiciel liberalnego ziemiaństwa, członek Zarządu Centralnego Towarzystwa Gospodarczego dla Wielkiego Księstwa Poznańskiego i uczestnik powstań narodowych urodził się w tej wsi 23 marca 1813 roku. Wieś rodzinną nazwał Paryżem, podobno dla żony, Prowidencji Radzimińskiej, z którą wziął ślub w 1842 roku, a która to ponoć była wielką fanką stolicy Francji. Po pożarze z 1875 roku, przeniósł się do pobliskich Piotrkowic (powiat wągrowiecki, województwo wielkopolskie). Jego grób znajduje się przy kościele w oddalonym o kilka kilometrów Juncewie (gmina Janowiec Wielkopolski).
Więcej o Aleksandrze Guttrym przeczytasz tutaj
Grobowiec rodziny Guttrych w pobliskim Juncewie
Co ważne, budynek, w którym mieszkał Aleksander Guttry istnieje do dziś. Obecnie jest to budynek mieszkalny.
Jak podaje "Słownik geograficzny królestwa polskiego i innych krajów słowiańskich" z 1888 roku, Paryż wcześniej nazywał się Parzysz. W tym samym słowniku znajdujemy informację, że pod tą wsią odkopano groby kamienne.
Obecne (2024 rok) w Paryżu (gmina Żnin) mieszka około 108 osób. Wieś często odwiedzają turyści, których przyciąga tu głównie nazwa wsi. W końcu, wiele osób lubi pochwalić się w mediach społecznościowych, że rowerem, czy w trakcie rajdu samochodowego dotarli do Paryża. O popularności wsi świadczy znak drogowy z nazwą miejscowości oklejony naklejkami różnych klubów, czy inicjatyw. Istotne, że taki znak oklejony jest tylko od strony województwa kujawsko-pomorskiego (wjazd do wsi od Sielca), a od Piotrkowic (województwo wielkopolskie) już nie. Być może dla mieszkańców kujawsko-pomorskiego nazwa tej wsi ma bardziej atrakcyjne znaczenie.
Mieszkańcy Paryża marzą o tym, aby w ich miejscowości powstała wieża Eiffla. Mniejsza niż ta oryginalna, we francuskim Paryżu. To dodałoby turystycznej atrakcyjności tej miejscowości.
- Naszym marzeniem jest, aby w Paryżu pod Żninem powstała wieża Eiffla. Aby turyści mogli ją zwiedzać. Dowiadywaliśmy się o finansowanie takiej inwestycji. Mamy jeszcze zamiar skontaktować się z marszałkiem województwa kujawsko-pomorskiego - mówi Marlena Szczublewska, sołtys wsi Paryż w gminie Żnin.
Koszt takiego przedsięwzięcia na pewno były dosyć duży, ale nie jest to niemożliwe. W Polsce jest kilka wież Eiffla. Ta najbardziej znana znajduje się na rondzie w śląskim Rybniku.
Wcześniej pisaliśmy też o Rzymie w powiecie żnińskim:
