Część z tych uchwał uchylił jednak wojewoda.
Ulica Sawickiej nazywać się ma Świętego Andrzeja, a ul. Nowotki zmieni nazwę na Multańskiego. Do tych decyzji wojewoda nie miał zastrzeżeń. Inne zostały uchylone. Chodzi o ulice Krasickiego, Zawadzkiego i pl. Zwycięstwa w Koronowie, czyli miejski rynek.
W Koronowie na ulicznych tabliczkach są tylko nazwiska patronów, bez imion. Stąd pomysł, by zastąpić „trefnych” patronów takimi, którzy noszą to samo nazwisko, a nie budzą żadnych zastrzeżeń. Janka Krasickiego zastąpiono Ignacym Krasickim, a Aleksandra Zawadzkiego zamieniono na Tadeusza Zawadzkiego „Zośkę”.
Nazwy ulic (nazwiska) miały pozostać na tabliczkach niezmienione oszczędzając gminie, mieszkańcom i firmom wydatków. O tym, że chodzi o nowych patronów, o innych imionach, napisano w uzasadnieniu uchwał podjętych przez Radę Miejską Koronowa.
Tak samo z pl. Zwycięstwa w Koronowie. Początkowo proponowano, by nazwać go po prostu Rynkiem. Ostatecznie jednak, po konsultacjach, pozostawiano nazwę placu wyjaśniając tylko w uzasadnieniu uchwały, że chodzi o zwycięstwo wojsk polskich z Krzyżakami w 1410 r. To wydarzenie koronowski rynek ma odtąd upamiętniać.
Przeczytaj koniecznie: W Toruniu pobili gości z Danii, bo nie mówili w Polsce po polsku!
Podobnym tropem poszło wiele samorządów w regionie. W urzędzie wojewódzkim nie zaakceptowano jednak takiego rozwiązania uznając, że jest to próba obejścia ustawy dekomunizacyjnej. Uchwały zostały uchylone. Co na to samorząd Koronowa?
Przewodniczący rady Włodzimierz Domek jest na urlopie i nie zgodził się na rozmowę. Prosił o kontakt w innym terminie. - Mieszkańcy nie chcą zmian - tłumaczy z kolei Stanisław Gliszczyński, burmistrz Koronowa. Informuje, że radni zdecydowali o odwołaniu się od decyzji wojewody do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. I tak się stało. -Czekamy na rozstrzygnięcie!
Wideo: Pogoda na dzień + 4 kolejne dni (09 + 10-13.08.2017) | POLSKA