Zobacz wideo: Takie są skutki wprowadzenia programu 500 plus.

Skąd pomysł, żeby połączyć na zdjęciach dawny i teraźniejszy Rypin?
Małgorzata Gołębiewska: Montowanie starych zdjęć że współczesnymi nie jest nowym pomysłem. Przeciwnie, w internecie można znaleźć sporo przeróbek, wykorzystujących ten patent. Najbardziej znanym przedsięwzięciem oczywiście był projekt "Teraz'44", łączący fotografie powstańczej Warszawy z jej obecną zabudową. To właśnie te kolaże zainspirowały mnie do zrobienia podobnego cyklu o naszym mieście.
Czytaj także
Jaki był odbiór wśród mieszkańców Rypina?
Historia, niestety, nie była dla nas łaskawa, straciliśmy cenne zabytki. Chciałam je odtworzyć w miejscach, w których stały, by wyglądały na fotografiach jak duchy przeszłości. Pomysł szybko chwycił, co potwierdziły liczne komentarze mieszkańców na fanpage’u Niebo nad Rypinem. Okazało się przy okazji, że nie wszyscy rypinianie zdawali sobie sprawę, że kiedyś stały u nas cerkiew i synagoga. To była taka obrazkowa lekcja lokalnej historii, pomost między przeszłością a teraźniejszością.
Jest szansa na kolejne zdjęcia?
Możliwe, że czasem będą się jeszcze takie montaże pojawiać. Jest np. kilka zdjęć Bramy Sierpeckiej z rożnych ujęć. Być może wykorzystam znane już miejsca albo pokazujące zmiany w kontekście bardziej współczesnym, bo starych zniszczonych zabytków, innych niż wykorzystane, już raczej nie znajdziemy.