Przypomnijmy, w zeszłym roku przez Gabinet Genetyki Nowotworowej przewinęło się 1070 mieszkańców. Aż 750 osób zostało poddanych badaniu. Wśród nich najwięcej było pań koło 50-tki. Ale zdarzały się i młodsze osoby.
- Ludzie non-stop dzwonili i pytali o kolejne dyżury - opowiada z uśmiechem koordynatorka Wanda Królikowska. - Bałam się, że mi telefon wysiądzie. Nie mogliśmy tak po prostu zakończyć całej akcji.
Grzech nie skorzystać
- Zapraszamy także panów - zachęca pani Wanda.- W XXI wieku to grzech nie dać sobie szansy na dłuższe życie!
Wystarczy tylko wypełnić ankietę, która pozwala stwierdzić, czy należymy do grupy podwyższonego ryzyka. Jeśli okaże się, że tak - zostanie pobrana krew do dalszych badań.
Szczególnie ważne, by w badaniach wzięły udział osoby, które są obciążone genetycznie, borykały się z chorobą nowotworową lub właśnie walczą z rakiem. - Pomoże to wskazać lekarzom najlepszą drogę leczenia - dodaje koordynatorka.
Będzie pomoc
Co się dzieje, gdy testy DNA wykażą, że danej osobie rzeczywiście zagraża choroba nowotworowa? - Absolutnie nikt nie zostanie bez pomocy - podkreśla pani Wanda. - Pacjent jest poddawany dalszym badaniom i może liczyć na pomoc specjalistów. Przecież nowotwór to nie wyrok śmierci! Im szybciej zostanie wykryty, tym szybciej rusza terapia. Dlaczego mamy skazywać na samotność rodzinę i przyjaciół? Pomyślmy o najbliższych.
Na badania genetyczne można zarejestrować się dzwoniąc pod numer 56 61 01 630 lub 56 61 01 631. Powinniśmy mieć skierowanie od lekarza specjalisty lub pierwszego kontaktu. Potrzebny jest także aktualny dowód ubezpieczenia i minimum 18 lat.
Kolejne dyżury Gabinetu Genetyki Nowotworowej w Rypinie zaplanowano na 14 kwietnia (środa) i 5 maja (środa). Będą trwać w godz. od 14 do 17.
Badania są bezpłatne.