Na cmentarzu rzymsko-katolickim przy Lipnowskiej szykują się prace konserwatorskie w ramach akcji "Kocham Rypin".
- Każdy grób wymaga innego podejścia - podkreśla Andrzej Szalkowski z fundacji Ziemia Dobrzyńska. - W przypadku jednego wystarczy wyrwać chwasty, wymyć go środkiem chemicznym. Ale są groby, których płytę trzeba podnieść, pospawać, zakonserwować. Będziemy musieli też podnosić całe żeliwne czy żelazne ogrodzenia.
Ile grobów zostanie odnowionych? Trudno powiedzieć. Najpierw trzeba
bowiem wpaść na trop właściciela. - Chodzi o jego zgodę - tłumaczy Szalkowski. - Jeśli nie uda się ustalić właścicieli danego nagrobka, a komisyjnie stwierdzimy, że jest
on pozbawiony opieki - przystępujemy do prac za zgodą księdza tudzież grabarza.
To już pewne
Do renowacji pójdzie miejsce pochówku Kazimierza Gorczyńskiego, pierwszego starosty.
Które groby jeszcze doczekają odświeżenia? - Udało się odnaleźć przepiękny nagrobek wykonany przez toruńskiego rzeźbiarza, niejakiego Zelka - opowiada Szalkowski. - To był niezwykle twórczy artysta. Trafiliśmy też na kilka ciekawych nagrobków z początku XX wieku, które wykonał zakład Lubańskiego. Co się okazało? Lubański był właścicielem firmy, która wiodła prym w budownictwie. Postawiła siedzibę starostwa i elektrowni miejskiej czyli zajmowała się największymi inwestycjami w Rypinie. Ale, co ciekawe, również nagrobkami.
Dlaczego zdjęcia?
Zdjęcia grobów, które czekają na odświeżenie można zobaczyć w
sieci. Zapraszamy na internetową stronę www.fundacjaziemiadobrzynska.rypin.eu.
- Umieściliśmy fotografie, bo nie na wszystkich nagrobkach są nazwiska -
zdradza Szalkowski. - Ba, zdarzają się takie, które mają tabliczki przełożone z sąsiednich grobów. Z pewnością zajmiemy się również cmentarzem prawosławnym. Jest pracy na kolejne kilkadziesiąt lat. Mam nadzieję, że nasza akcja zahamuje dewastację historycznych nagrobków.
Opiekę merytoryczną nad przedsięwzięciem sprawują - konserwator Marek Kołyszko oraz Piotr Birecki, historyk sztuki. W pracach wezmą też udział uczniowie rypińskiego liceum plastycznego.
Czytaj e-wydanie »