Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wszystkich Świętych 2023 - czy 1 i 2 listopada trzeba iść do kościoła? Sprawdź, czy msza na cmentarzu wystarczy

OPRAC.:
Magdalena Walczak-Grudzka
Magdalena Walczak-Grudzka
Wideo
od 16 lat
1 listopada katolicy obchodzą Wszystkich Świętych. Zgodnie z tradycją tego dnia tłumy idą na cmentarze, by odwiedzić groby swoich bliskich. Wszystkich Świętych jest to święto kościelne nakazane. To także dzień wolny od pracy. Z kolei 2 listopada to Zaduszki, Dzień Zaduszny lub inaczej Święto Zmarłych. Czy we Wszystkich Świętych i w Dzień Zaduszny - 1 i 2 listopada - trzeba iść do kościoła? Wyjaśniamy, czy 1 i 2 listopada należy uczestniczyć we mszy świętej.

1 listopada 2023 - czy trzeba iść do kościoła?

1 listopada to dla katolików dzień Wszystkich Świętych. W 2023 roku święto to wypada w środę. Jest to dzień ustawowo wolny od pracy. Oznacza to, że 1 listopada większość sklepów oraz urzędy i instytucje będą zamknięte. Czy 1 listopada w dniu Wszystkich Świętych trzeba iść do kościoła? Czy wiernych obowiązuje uczestnictwo we Mszy świętej?

Wszystkich Świętych jest świętem nakazanym. Oznacza to, że tego dnia osoby, które należą do kościoła rzymskokatolickiego, powinny wziąć udział w mszy świętej.

O tym, czy uczestnictwo we mszy 1 listopada - we Wszystkich Świętych - jest obowiązkowe, decyduje kanon 1246 Kodeksu Prawa Kanonicznego. Czytamy w nim: "Niedziela, w czasie której jest czczona tajemnica paschalna, na podstawie tradycji apostolskiej winna być obchodzona w całym Kościele jako najdawniejszy dzień świąteczny nakazany. Ponadto należy obchodzić dni Narodzenia Pana naszego Jezusa Chrystusa, Objawienia Pańskiego, Wniebowstąpienia oraz Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, Świętej Bożej Rodzicielki Maryi, Jej Niepokalanego Poczęcia i Wniebowzięcia, Świętego Józefa, Świętych Apostołów Piotra i Pawła, wreszcie Wszystkich Świętych".

Uroczystość Wszystkich Świętych 1 listopada to tzw. święto nakazane w kościele rzymskokatolickim. Co to oznacza w praktyce? Osoby wierzące mają obowiązek uczestniczyć 1 listopada we Mszy Świętej. 1 listopada nie jest natomiast obowiązkowa sama wizyta na cmentarzu. Jeśli z jakiegoś powodu nie jest możliwe wzięcie udziału w mszy świętej we Wszystkich Świętych, zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego wierni powinni uczestniczyć we mszy dzień wcześniej wieczorem, czyli 31 października.

W niedzielę oraz w inne dni świąteczne nakazane, wierni są zobowiązani uczestniczyć we Mszy świętej oraz powstrzymać się od wykonywania tych prac i zajęć, które utrudniają oddawanie Bogu czci, przeżywanie radości właściwej dniowi Pańskiemu oraz korzystanie z należnego odpoczynku duchowego i fizycznego - czytamy w Kodeksie Prawa Kanonicznego.

Sprawdź koniecznie

1 listopada Wszystkich Świętych 2023 - msza na cmentarzu

We Wszystkich Świętych 1 listopada msze święte są odprawiane na wielu cmentarzach. To spore ułatwienie dla wiernych - w takiej liturgii można wziąć udział przy okazji odwiedzania grobów. Czy msza na cmentarzu wystarczy i będzie spełnieniem obowiązku? Oczywiście. 1 listopada można wziąć udział we mszy świętej odprawianej na cmentarzu, nie trzeba koniecznie iść na liturgię do kościoła.

Obowiązek uczestnictwa w liturgii 1 listopada spełnia także każda osoba, która weźmie udział w wieczornej Mszy Świętej sprawowanej dzień wcześniej, tj. 31 października. Wynika to z Kodeksu Prawa Kanonicznego (Kan. 1248 § 1): Nakazowi uczestniczenia we Mszy Świętej czyni zadość ten, kto bierze w niej udział, gdziekolwiek jest odprawiana w obrządku katolickim, bądź w sam dzień świąteczny, bądź też wieczorem dnia poprzedzającego.

Zobacz, jakie mandaty można dostać na cmentarzu. Tego nie wolno robić - za takie zachowania grozi wysoki mandat

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że na terenie cmentarza obowiązują pewne zasady. Niektóre z nich mogą się wydawać zaskakujące. Za ich złamanie grozi wysoki mandat a nawet sąd. Czego nie można robić na cmentarzach? Sprawdź to teraz w naszej galerii >>>>>

Takie mandaty można dostać na cmentarzu. Tego nie wolno robi...

2 listopada 2023 - czy trzeba iść do kościoła?

2 listopada to Święto Zmarłych w Kościele katolickim. Określane jest też jako Dzień Zaduszny czy Zaduszki. Święto to jest obchodzone od VII wieku. To dzień, w którym wspomina się zmarłych i modli za dusze przebywające w czyśćcu. Dzień Zaduszny 2 listopada nie jest ustawowo wolny od pracy.

Wielu wiernych zastanawia się, czy 2 listopada - w Zaduszki - również trzeba iść do kościoła? Dzień Zaduszny to nie jest uroczystość ani święto w Kościele rzymskokatolickim. Oznacza to, że 2 listopada NIE MA obowiązku uczestniczenia we Mszy Świętej.

Przypomnijmy, że zgodnie z przepisami kościelnymi, obowiązek uczestniczenia we Mszy Św. obowiązuje tylko we wskazane dni, które znalazły się na tzw. liście świąt nakazanych. Znajdują się na niej następujące dni:

  • wszystkie niedziele
  • 1 stycznia (Nowy Rok) - Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi
  • 6 stycznia - Święto Trzech Króli
  • Boże Ciało - obchodzone w czwartek po Uroczystości Trójcy Przenajświętszej
  • 15 sierpnia - Matki Boskiej Zielnej
  • 1 listopada - Uroczystość Wszystkich Świętych
  • 25 grudnia - Boże Narodzenie

To Cię może zainteresować

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska