Rzecznik IAS: kontrola poselska w I US w Bydgoszczy nie wykazała nieprawidłowości. - Za wcześnie na ostateczne wnioski - mówią posłanki

Paweł Kaniak
Paweł Kaniak
Posłanki Iwona Hartwich i Iwona Kozłowska przed siedzibą Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy
Posłanki Iwona Hartwich i Iwona Kozłowska przed siedzibą Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy Tomasz Czachorowski
Udostępnij:
- Kontrola poselska przeprowadzona 5 stycznia 2021 roku w I Urzędzie Skarbowym w Bydgoszczy nie wykazała nieprawidłowości - informuje Bartosz Stróżyński, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy.

Zobacz wideo: Czego szukaliśmy w Internecie w 2020 roku?

Jak już pisaliśmy, 5 stycznia 2021 roku posłanki Iwona Kozłowska i Iwona Hartwich przeprowadziły kontrolę poselską Centrum Kompetencyjnego Rozliczeń, działającego w siedzibie I Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy.

Przypomnijmy, podczas kontroli prosiły m.in. o informacje na temat:

  • obowiązujących procedur, które pozwalają organizacjom pożytku publicznego, a przede wszystkim samym rodzicom niepełnosprawnych dzieci sprawdzić, czy wszystkie wpłacone przez obywateli pieniądze, zostały przekazane na rzecz właściwej organizacji pożytku publicznego,
  • źródeł wpłaconych pieniędzy, którymi dysponuje Centrum Kompetencyjne Rozliczeń,
  • wysokości kwot 1% podatku nieprzekazanego w roku 2018 oraz 2019 na rzecz właściwych organizacji pożytku publicznego i przyczyn takiego stanu rzeczy,
  • przyczyn, dla których organizacje pożytku publicznego przestały otrzymywać informacje na temat urzędów skarbowych, z których pochodziły wpłaty na rzecz tychże podmiotów.

Centrum Kompetencyjne Rozliczeń, działające w siedzibie I Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy zajmuje się rozliczaniem i realizacją przelewów dla całego kraju w ramach przekazywania 1 procenta podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Od 1 stycznia 2020 r. 1600 odrębnych rachunków bankowych urzędów skarbowych zastąpiono jednym wspólnym rachunkiem bankowym. W związku z tym, w ramach przekazywania 1% podatku, organizacje pożytku publicznego w roku 2020, otrzymały jeden zbiorczy przelew z wyznaczonego urzędu skarbowego. Obsługę wspólnego rachunku powierzono Naczelnikowi Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy, gdzie funkcjonuje Centrum Kompetencyjne Rozliczeń, które realizuje zadania na rzecz KAS.

- Kontrola poselska przeprowadzona 5 stycznia 2021 roku nie wykazała nieprawidłowości. Panie posłanki złożyły w urzędzie pismo w sprawie udzielenia dodatkowych wyjaśnień. Na postawione w piśmie pytania, zostaną udzielone w wyznaczonym terminie wyczerpujące odpowiedzi. Pozytywny efekt kontroli nie może dziwić, gdyż proces przekazywania 1 % podatku organizacjom pożytku publicznego w 2020 r. przebiegał w sposób sprawny, bez zakłóceń technicznych, czy organizacyjnych i bez naruszenia przepisów prawa - mówi Bartosz Stróżyński, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy.

IAS w Bydgoszczy podaje, że w 2020 r. OPP otrzymały łącznie więcej środków z 1 % podatku niż w roku 2019. Było to 907 mln zł (wzrost o 32,6 mln zł w porównaniu do roku poprzedniego), a pieniądze trafiły do 8870 organizacji. 4470 z nich otrzymało w tym roku więcej środków niż w roku ubiegłym. - Pozostałe organizacje dostały mniej środków niż w 2019 r. ale prawie połowa z nich odnotowała niewielki spadek wpływów z 1 % podatku – nie przekraczający 1 tys. zł. Wzrosła również liczba podatników, którzy przekazali 1 % podatku należnego organizacjom pożytku publicznego. W bieżącym roku organizacje pożytku publicznego wsparło 14,8 mln podatników, tj. o 0,3 mln więcej niż w roku poprzednim - tłumaczy Bartosz Stróżyński.

O kontroli w I US w Bydgoszczy pisaliśmy tutaj: Posłanki Iwona Kozłowska i Iwona Hartwich chcą wyjaśnień w sprawie 1% podatku. Prowadzą kontrolę w I Urzędzie Skarbowym w Bydgoszczy

Dalej IAS w Bydgoszczy wyjaśnia, że "weryfikacja prowadzona w zakresie dystrybucji środków do OPP wykazała, że w przypadku darczyńców, którzy wskazali KRS organizacji pożytku publicznego, środki zostały skutecznie przekazane do wszystkich wskazanych przez podatników organizacji. Dodatkowo, jeżeli podatnik w zeznaniu podatkowym wskazał cel szczegółowy albo wyraził zgodę na przekazanie do organizacji swoich danych osobowych, informacje te zostały udostępnione wskazanej OPP do 30 września 2020 r. Zbiorcze informacje zawierały  dane identyfikacyjne darczyńcy (m.in. imię, nazwisko i adres), wysokość kwoty przekazanej na rzecz tej organizacji oraz informację o przeznaczeniu tej kwoty. W przypadku, gdy darczyńca wskazał KRS wybranej organizacji, ale nie wyraził zgody na przekazanie danych lub nie określił celu szczegółowego, nie będzie on figurował w zbiorczej informacji".

- Nie ma to jednak wpływu na przekazanie środków na rzecz wybranej OPP - zapewnia Bartosz Stróżyński.

AKTUALIZACJA, 08.01.2021:

- Nie jest prawdą, iż, tak jak przekazał Rzecznik Prasowy Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy Bartosz Stróżyński, "kontrola poselska przeprowadzona 5 stycznia 2021 roku nie wykazała nieprawidłowości". Jak słusznie zauważył Pan Rzecznik w swojej wypowiedzi, wraz z poseł Iwoną Hartwich tego dnia złożyłyśmy pismo w sprawie udzielenia dodatkowych wyjaśnień. Otrzymałyśmy informację, iż takie wyjaśnienia zostaną nam przekazane w ciągu 14 dni. Oczywistym jest, że dopiero po ich otrzymaniu będzie można formułować ostateczne wnioski na temat efektów kontroli - mówi poseł Iwona Kozłowska.

Pod adresem www.gov.pl/web/finanse/1-procent-podatku-dla-opp opublikowana jest lista OPP, które otrzymały 1% wraz z informacjami o przekazanych kwotach oraz liczbie podatników wnioskujących o przekazanie 1% podatku na rzecz danej organizacji pożytku publicznego.

Wideo

Materiał oryginalny: Rzecznik IAS: kontrola poselska w I US w Bydgoszczy nie wykazała nieprawidłowości. - Za wcześnie na ostateczne wnioski - mówią posłanki - Express Bydgoski

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

j
justa3

Moderator śpi czy ćpa?

M
Masturbencja

No nie, dajcie mi pampersa, bo się posiusiam ze śmiechu. Kontrola poselska pani "tylko żywa gotówka - to nie jest protest polityczny". Specjalistka ekonomistka z jakim wykształceniem?

G
Gość

Moj pies rowniez nie odkrylby radnych nieprawidlowosci.

Dodaj ogłoszenie