Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rzecznik praw dziecka za zadawaniem uczniom prac do domu: "To ważny element edukacji"

Ewa Abramczyk-Boguszewska
Ewa Abramczyk-Boguszewska
Psychologowie radzą, aby namówić dziecko do planowania nauki, wtedy ogrom pracy nie będzie go tak przerażał
Psychologowie radzą, aby namówić dziecko do planowania nauki, wtedy ogrom pracy nie będzie go tak przerażał Dariusz Bloch
- Prace domowe są jak najbardziej legalne i stanowią ważny element edukacji - twierdzi rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak. Zastrzega, że nie powinny być one dostosowane do możliwości ucznia.

Takie stanowisko przedstawił kilka dni temu Mikołaj Pawlak, rzecznik praw dziecka.

Traci na tym rodzina

W 2018 roku zastąpił on Marka Michalaka, który wielokrotnie mówił o nadmiernym obciążeniu dzieci zadaniami domowymi.
Już 2017 r., gdy weszła w życie reforma edukacji Michalak alarmował, że uczniowie z tego powodu nie mają czasu na odpoczynek z rodziną, zabawę, rozwijanie zainteresowań. Wystąpił też w tej sprawie do MEN.

Za dziećmi ujął się też Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich. Stwierdził on, że „nadmierne obciążenie uczniów obowiązkami szkolnymi ma negatywny wpływ na życie całych rodzin, jest też niezgodne z najnowszymi trendami edukacyjnymi. W grudniu ub. r. Bodnar zaproponował opracowanie wraz ze stowarzyszeniami zasad zadawania prac domowych.

To jest legalne

Mikołaj Pawlak odciął się od stanowiska poprzedniego RPD i odniósł się do pojawiających się w sieci informacji, że nauczyciele wręcz nie mają prawa zadawać dzieciom do domu:„Rozpowszechniana w internecie informacja, jakoby zadawanie szkolnych prac domowych i ich ocenianie było bezprawnym działaniem nauczycieli, jest nieprawdziwa. RPD nigdy nie podważał legalności prac domowych. Przeciwnie, uważa je za ważny element edukacji, z zastrzeżeniem, że zadania muszą być dostosowane do indywidualnych potrzeb ucznia i nie mogą być dla niego nadmiernym obciążeniem”.

Pawlak podkreśla, że praca domowa „spełnia ważne funkcje dydaktyczne, począwszy od utrwalania wiadomości zdobytych podczas zajęć w szkole, poprzez rozwijanie inicjatywy ucznia, po kształcenie samodzielności myślenia i działania”.

Ferie bez zadań

W szkołach deklarują, że starają się nie przemęczać uczniów. - Dostosowujemy zadania domowe do możliwości dzieci - mówi Barbara Herzberg, wicedyrektor SP 56 w Bydgoszczy. - Zdajemy sobie sprawę z tego, że programy są przeładowane, a dzieci przemęczone. Dotyczy to zwłaszcza klas siódmych. Uczniowie, rodzice często sygnalizują, że jest to nagły przeskok w porównaniu z klasą szóstą. Jeśli chodzi o prace domowe, to raczej ich nie oceniamy. Dajemy, np. plusy, aby zmotywować dzieci do pracy i przekonać je, że uczą się dla siebie. Sprawdziany są zapowiadane z wyprzedzeniem. Regulacje zawarte są w statucie szkoły. Znajdują się w nim też zapisy odnośnie częstotliwości zadawania prac domowych.

- Zazwyczaj nie zadajemy się prac domowych na weekendy, przerwy świąteczne i ferie - mówi Joanna Pietrzak, wicedyrektor SP 16 w Grudziądzu. - Jeśli natomiast chodzi o dni pracy, to nauczyciele decydują o zadawaniu prac domowych. Nie mamy jednak zgłoszeń od rodziców, aby stanowiło to problem.

Trzeba planować

- Wszyscy wiemy, że wypoczynek jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania ucznia - zauważa dr Joanna Rajang, psycholog i coach Personel System. - Dlatego warto, aby rodzice namówili dziecko do planowania nauki, zwłaszcza, jeśli ma ono zwyczaj zostawiania wszystkiego na ostatnią chwilę. Jeśli samo rozłoży sobie pracę, chętniej będzie trzymało się harmonogramu. Wtedy też ogrom materiału, który uczeń ma do opanowania, nie będzie go tak przerażał i zyska przekonanie, że da sobie z tym radę. Warto również sięgnąć z dzieckiem po dobre metody uczenia się, aby w tej samej jednostce czasu nauczyć się więcej i z większą przyjemnością, lub przynajmniej mniejszą niechęcią.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska