Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rzeka Muzyki w Bydgoszczy. Matuszakowie pozwali podwładną prezydenta

Joanna Pluta
Joanna Pluta
- Warto podkreślić, że podczas przesłuchania urzędniczka przyznała się do - jak to zeznała - wytworzenia tego dokumentu - mówią Matuszakowie.
- Warto podkreślić, że podczas przesłuchania urzędniczka przyznała się do - jak to zeznała - wytworzenia tego dokumentu - mówią Matuszakowie. Wojciech Arkuszewicz
Dominika i Waldemar Matuszakowie, byli organizatorzy popularnego bydgoskiego cyklu koncertów na wodzie Rzeka Muzyki, w tym tygodniu złożyli w sądzie prywatny akt oskarżenia przeciwko jednej z urzędniczek ratusza.

Jak zapowiedzieli tak zrobili - byli organizatorzy cyklu koncertów Rzeka Muzyki w środę (7 lutego) złożyli do sądu prywatny akt oskarżenia wobec urzędniczki, której zarzucają przywłaszczenie ich autorskiej oferty.

Ciąg dalszy sporu o autorstwo popularnego cyklu koncertów na wodzie Rzeka Muzyki. Dominika i Waldemar Matuszakowie, którzy organizowali je w 2014 i 2015 roku właśnie złożyli w sądzie akt oskarżenia przeciwko jednej z pracownic urzędu miasta.
- Głównym zarzutem jest przywłaszczenie przez nią naszej oferty na Rzekę Muzyki oraz profilu na Facebooku, co w naszym mniemaniu miało służyć przejęciu autorskiego cyklu i stworzeniu w urzędzie przekonania, że autorem i właścicielem Rzeki Muzyki jest pracowniczka urzędu, a więc sam ratusz - informuje Dominika Matuszak.

Rzeka Muzyki w Bydgoszczy. Matuszakowie idą do sądu. Po przeprosiny [Komunikat ws. Rzeki Muzyki]

O co chodzi? Urzędniczka wg Matuszaków miała przerobić ich ofertę na pierwszą osobę liczby pojedynczej, podpisać ją własnym nazwiskiem i w takiej formie przekazać prezydentowi Bydgoszczy, Rafałowi Bruskiemu.

- Warto podkreślić, że podczas przesłuchania urzędniczka przyznała się do - jak to zeznała - wytworzenia tego dokumentu - mówią Matuszakowie. - Dokonywanie jakichkolwiek przeróbek w dokumencie oficjalnie składanym do ratusza przez obywatela jest niezgodne z prawem, a w tym przypadku łamie też ustawę o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Przypomnijmy, na początku roku bydgoska prokuratura umorzyła postępowanie w sprawie autorstwa Rzeki Muzyki powołując się na opinię biegłych z Uniwersytetu Jagiellońskiego, którzy uznali, że cykl Rzeka Muzyki nie stanowi utworu, zatem nie może podlegać ochronie prawnoautorskiej.

Matuszakowie mimo umorzenia i tak czują się wygrani. - Całe to postępowanie, zebrane dowody i zeznania świadków wskazują, że to my jesteśmy autorami cyklu - mówili podczas niedawnej konferencji prasowej. - Na tym chcieliśmy zakończyć sprawę, ale po rozmowie z prezydentem Bruskim, od którego oczekiwaliśmy słowa „przepraszam”, postanowiliśmy jednak iść dalej. Stąd droga sądowa, do której prezydent nas zachęcił.

Jak informuje Dominika Matuszak rozstrzygnięcie sprawy w sądzie „pozwoli w kolejnym etapie prawnym jednoznacznie zweryfikować udział w tej sprawie prezydenta Rafała Bruskiego. Wtedy okaże się również czy prezydent, tak jak deklaruje, wiedział o wszystkim i czy ponosi odpowiedzialność za czyny swoich podwładnych”.

Ratusz teraz nie chce już niczego komentować. W ubiegłym tygodniu, po konferencji zwołanej przez Matuszaków, urząd miasta wystosował w tej sprawie obszerne oświadczenie [w całości na www.pomorska.pl - przyp. red.], w którym utrzymuje, że pomysłodawcą cyklu jest miasto Bydgoszcz oraz że żaden z urzędników nigdy nie przypisywał sobie autorstwa scenariusza do cyklu koncertów.

Oświadczenie urzędu miasta Bydgoszczy:

"1. Pomysłodawcą projektu cyklu koncertów na wodzie np. „Rzeka Muzyki” jest Miasto Bydgoszcz. Słowno-graficzny znak towarowy „Rzeka Muzyki” autorstwa pracownika Urzędu Miasta Bydgoszczy zostały zarejestrowane w Urzędzie Patentowym. Prawo ochronne obowiązuje od 17 czerwca 2015 r. O tym fakcie została poinformowana firma PHU MAT – Waldemar Matuszak. Do czasu wyłonienia, w marcu 2016 roku, innej firmy do realizacji cyklu koncertów, PHU MAT – Waldemar Matuszak nie składało żadnych protestów i nie kwestionowało ani autorstwa projektu graficznego, ani nazwy cyklu koncertów.

2. W roku 2014 i 2015 Miasto zleciło oferentowi scenariusza i właścicielowi jednostki pływającej m/s Jantar, w oparciu o art. 4 p. 8b Ustawy prawo zamówień publicznych, organizację cyklu koncertów według przedstawionej wcześniej przez pracownika Urzędu Miasta Bydgoszczy koncepcji (miejsce koncertów, rodzaj muzyki, grupa odbiorców, cykliczność koncertów, terminy). Wynikało to z faktu, że amfiteatr przy Operze Nova nie posiadał pomostu, a jednostka pływająca, która tymczasowo spełniała wymagania sceny, należała do Waldemara Matuszaka. Wszelkie składane przez państwa Matuszaków oferty były odpowiedzią na zapotrzebowanie, jakie wychodziło ze strony Miasta, a nie odwrotnie, co potwierdza źródło pomysłu na projekt letnich koncertów na wodzie.

3. Żaden z urzędników nigdy nie przypisywał sobie autorstwa scenariusza do cyklu koncertów „Rzeki Muzyki 2014”, „Rzeki Muzyki 2015”, o czym może świadczyć wspólna konferencja prasowa Prezydenta Bydgoszczy oraz Waldemara Matuszaka z dnia 26 czerwca 2014 r. zapowiadająca koncerty, na której zaprezentowano również logotyp wydarzenia. Nazwisko autorki scenariusza (Dominika Matuszak) zapisane było, m.in. na plakatach, stronie internetowej Rzeki Muzyki - zatem o kradzieży scenariusza czy też podpisywaniu się pod nim urzędnika - nie ma mowy.

Państwo Matuszak po wysłuchaniu koncepcji do letnich koncertów w amfiteatrze - zaproponowali Miastu dobór wykonawców. Całość, tj. ramowy opis przedsięwzięcia, opis działań, szacowany kosztorys itp. została złożona do akceptacji prezydenta. Jest to standardowe działanie w przypadku działań promocyjnych miasta (zwłaszcza projektów – jak ten – w 100% finansowanych przez Miasto) zgodnie z obowiązującymi w UMB procedurami polegającymi na uzyskaniu akceptacji przełożonego.

4. Na wspomnianej wyżej konferencji Prezydent Rafał Bruski powiedział: Chciałbym, by w przyszłym roku „Rzeka Muzyki” odbyła się już na nowo wybudowanej scenie na wodzie. Zleciłem już przygotowanie projektu dotyczącego wybudowania specjalnej infrastruktury przy Operze Nova .

5. Państwa Matuszakowie rozpoczęli oprotestowywanie wyboru innego Wykonawcy jako realizatora „Rzeki Muzyki” oraz przypisywanie sobie praw autorskich do projektu z powodu „rozstrzygnięcia zapytania ofertowego ze wskazaniem na wygraną innego podmiotu”. Gdyby w rachubę wchodziła kwestia „praw autorskich”, to protesty powinny wpłynąć do Urzędu Miasta Bydgoszczy w dniu wysyłania zaproszeń do składania ofert, tj.12.02. 2016 r. Jednak państwo Matuszakowie bez sprzeciwu odpowiedzieli na zaproszenie do składania ofert, co może świadczyć o ich wiedzy na temat praw jednostki samorządu terytorialnego do zapraszania różnych podmiotów do realizacji wydarzeń promocyjnych i artystycznych.

6. Zaproszenie do składania ofert wstępnych oraz prawo Miasta do wyboru oferenta po wybudowaniu sceny wynika przede wszystkim z dbałości o finanse publiczne oraz wprost z art. 44 Ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 o finansach publicznych, który stanowi, iż jednostki sektora finansów publicznych dokonują wydatków w sposób celowy i oszczędny.

7. Prace przy budowie pomostu przy Operze Nova trwały od grudnia 2015 roku i zakończyły się w czerwcu 2016 roku. Dzięki udostępnieniu sceny dla bydgoszczan odbywają się tutaj koncerty z cyklu Rzeka Muzyki, Rzeka Muzyki Młodych, spektakle teatralne, kabarety, sobotnio-niedzielne koncerty podczas Steru na Bydgoszcz, koncerty organizowane przez Operę Nova. W samym tylko 2017 roku Miasto zorganizowało 9 koncertów w ramach RM, 4 koncerty w ramach RMM, 4 spektakle teatralne, 4 występy kabaretowe, 2 koncerty w czasie Steru na Bydgoszcz (razem 23 różne projekty Miasta) oraz 6 zorganizowanych przez inne podmioty, tj. łącznie 29 projektów.

8. W roku 2016 oraz 2017 Miasto dokonało wyboru realizatora w oparciu o art. 4d ust. 1 pkt 2 ustawy Prawo zamówień publicznych. Dla zachowania konkurencyjności ofert, Miasto kierowało zapytanie do kilku Agencji Artystycznych posiadających kwalifikacje do wykonania kompleksowo całego cyklu koncertów. Dodatkowo od 2017 roku nadesłane scenariusze były oceniane i punktowane przez niezależnych ekspertów z dziedziny muzyki.

9. 23 września 2013 roku Wydział Promocji, Obsługi Mediów i Komunikacji Społecznej (WPM) w planie budżetu zapisał środki na działanie, które roboczo zostało nazwane „letnią sceną – cyklem koncertów pn. „Koncerty na wodzie”.

10. Uchwała Rady Miasta Bydgoszczy Nr XLIX/1077/13 z dnia 18 grudnia 2013 potwierdza, że zadanie takie zostało przyjęte i zatwierdzone do realizacji przez Radę Miasta w roku 2014.

11. Pismo z dnia 10 lutego 2014 r. podpisane przez ówczesnego dyrektora Wydziału Promocji, Obsługi Mediów i Komunikacji Społecznej Piotra Kurka do Wydziału Spraw Obywatelskich informuje o realizacji przez Miasto cyklu koncertów pod roboczą nazwą „ Muzyka na wodzie”, które odbywać się miały na barce LEMARA zacumowanej przy Amfiteatrze Opery Nova. Wówczas inauguracja planowana była na 14 czerwca 2014 roku, podczas STERU NA BYDGOSZCZ.

12. WPM podjął rozmowy na temat organizacji i realizacji koncertów z dyrektor MCK – Marzeną Matowską. Jednak duże koszty holowania barki Lemara oraz brak odpowiednich elementów cumowniczych przy amfiteatrze uniemożliwiły realizację planowanych koncertów na barce.

13. W związku z powyższym w maju 2014 roku podjęto rozmowy z PHU MAT – Waldemar Matuszak dotyczące wynajęcia m/s Jantar. Po raz pierwszy Miasto zrealizowało własną koncepcję koncertu na m/s Jantar przy Amfiteatrze Opery Nova 10 lipca 2008 roku. Właściciel jednostki zobowiązywał się wówczas do wynajęcia statku oraz zapewnienia oświetlenia i nagłośnienia koncertu – zapisy w umowie

UMB nie odsunął p. Matuszaków od realizacji cyklu koncertów w 2016 r. Państwo Matuszakowie złożyli zbyt kosztowną ofertę opiewającą na 455 000 zł brutto.

14. Zgodnie z wyliczeniami państwa Matuszaków, kwota 2.000.000 zł za która wybudowano amfiteatr, mogłaby wystarczyć na realizację Rzeki Muzyki przez 89 lat. Zatem realizacja Rzeki Muzyki w jednym roku wyniosłaby 22.471,91 zł. Co – patrząc na ofertę byłoby niemożliwe.".

Dziś sprawdzamy, ile zarabiają pracownicy szpitali na przykładzie Uniwersyteckiego Szpital im. Jurasza w Bydgoszczy oraz Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu. Jurasz podesłał nam średnie miesięcznie wynagrodzenia netto.Personel niemedyczny zarabia tutaj średnio 2 421 zł netto. Lista płac 2018. Tak zarabiają pracownicy Szpitala Wielospecjalistycznego im. dr. L. Błażka w Inowrocławiu [stawki]

Lista Płac 2018. Tak zarabiają pracownicy Szpitala Uniwersyt...

Info z Polski 8.02.2018

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska