Rzeka Wel jest popularnym szlakiem kajakowym

  Rzeka Wel jest popularnym szlakiem kajakowym

  Marek Weckwerth

  Gazeta Pomorska

  Gazeta Pomorska

  Dobra mąka z młyna nad rzeką Wel.

  Dobra mąka z młyna nad rzeką Wel. ©Marek Weckwerth

  Rzeka Wel jest popularnym szlakiem kajakowym wijącym się przez ziemię lubawską, w południowo-zachodnej części województwa warmińsko-mazurskiego.
  Dobra mąka z młyna nad rzeką Wel.

  Dobra mąka z młyna nad rzeką Wel. ©Marek Weckwerth

  Dziś jednak zapraszam w okolice rzeki, choć można uznać, że także na nią - o młyn wodny wszak chodzi i o małą elektrownię wodną. To miejscowość Tuczki przy drodze łączącej Działdowo z Lubawą i Nowym Miastem Lubawskim, 76. kilometr szlaku kajakowego (liczony do ujścia do Drwęcy).

  Młynów na rzece Wel jest mnóstwo, ale reporter "Pomorskiej" z grupą bydgoskich turystów odwiedził ten w Tuczkach na terenie Welskiego Parku Krajobrazowego.

  Młyn stanął tu w roku 1880, czyli w czasach pruskich, gdy osada nazywała się Tautschken. I stoi do dziś, modernizowany, zachwycając swą użytecznością. Bo nadal dawnymi metodami, zatem ekologicznymi, produkuje mąkę. Surowiec też jest ekologiczny, bo - jak zapewnia właściciel Piotr Hillar - dostarczany wyłącznie z atestowanych upraw wolnych od chemii. Energia niezbędna do produkcji pochodzi zaś z turbiny wodnej Kaplana, zatem z odnawialnego źródła energii. Młyn ma więc status zakładu ekologicznego. - Mąkę wysyłamy też na zamówienie pocztą kurierską - zachwala Piotr Hillar i zaprasza do zwiedzenia obiektu.

  Miele się tu mąkę gryczaną, pszenną graham i razową, żytnią razową, orkiszową oraz wytwarza otręby pszenne, orkiszowe, żytnie. Produkt pakowany jest ręcznie do białych, papierowych torebek z atestem. Mają wagę od 300 do 1000 gramów.

  Toteż młyn nad rzeką cieszy się duszą popularnością, także wśród turystów. Ci mogą też znaleźć nocleg w gospodarstwie państwa Hillarów w domu przy młynie.

  Prócz młyna we wsi jest wzniesiony w roku 1856 dwukondygnacyjny dwór i zabudowania gospodarcze. Dwór otacza park.

  Wieś Tuczki założyli w XV wieku Krzyżacy. Należała wtedy do wójtostwa działdowskiego, a jej nazwa wywodzi się najprawdopodobniej nie od tłuczka, a od tokowania, czyli charakterystycznego odgłosu wydawanego podczas godów przez samca głuszca.

  Do dziś lasy wokół miejscowości są rozległe, chronione w ramach parku krajobrazowego i rezerwatów. Taki rezerwat - jezioro Neliwa - znajduje się około 1 km na północ od Tuczek. To 16-hektarowy zbiornik eutroficzny, czyli zarastający roślinnością wodną, zwłaszcza osobą aloesową, otoczony szuwarami. Jest tu bardzo płytko (do 80 cm), a zatem woda szybko się nagrzewa. Jednak jest przezroczysta, a glony nie pojawiają się nawet w czasie długich upałów. Roślinność pokrywa już 90 procent tafli wody, więc przyrodnicy określają je jako dożywającego swych dni - do staruszek wśród jezior.

  Brzegi są trudno dostępne, bagienne, toteż ustawiono tu okazałą wieżę widokową, z której podziwiać można całe jezioro aż po północny, porośnięty lasem klonowo-lipowym kraniec. W rezerwacie występuje 41 gatunków ptaków, w tym 20 odbywa tu lęgi. W okresie
  lęgowym można wypatrzyć m.in. błotniaka stawowego, czaplę siwą, perkoza dwuczubego, łabędzia niemego, trzciniaka czy krzyżówkę.

  Nad jeziorem wyznaczono trzykilometrową ścieżkę dydaktyczną, którą można przejść w około dwie godziny.
  Warto tu przyjechać, zanim ten mały uroczy akwen umrze i zamieni się w zwykłe torfowisko.

  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Wybierz region, dokąd chcesz wyjechać:

  Turystyczne TOP

  NAUCZYCIEL I SZKOŁA NA MEDAL - głosowanie rozpoczęte! Zobacz, kto został nominowany do nagrody

  NAUCZYCIEL I SZKOŁA NA MEDAL - głosowanie rozpoczęte! Zobacz, kto został nominowany do nagrody

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Zobaczcie ogłoszenia z 1899 roku [zobacz zdjęcia]

  Zobaczcie ogłoszenia z 1899 roku [zobacz zdjęcia]