Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Są pieniądze na ratowanie zabytków - zobacz, które kościoły w dekanacie radziejowskim dostały dotacje

Jolanta Mlodecka
Jolanta Mlodecka
W czasie ostatniej dekady na realizację zadań związanych z restauracją i remontami konserwatorskimi w kujawsko-pomorskich zabytkach urząd marszałkowski przeznaczył blisko 90 milionów złotych.

Wsparcie pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego i budżetu województwa. W tym czasie przeprowadzono prawie 1,5 tysiąca prac w prawie 380 zabytkach.

Wśród nuch znalały się zabytki sakralne w powiecie radziejowskim.

Parafia św. Wawrzyńca w Kościelnej Wsi - prowadzona będzie konserwacja ołtarza głównego - etap IV.

Parafia p.w. Świętej Trójcy w Połajewie - remont kościoła, etap II.

Wymiana poszycia dachu na kościele p.w. Opieki Matki Bożej w Osięcinach - etap III (część dachu strony południowej).

Remont ścian kościoła parafialnego p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Radziejowie.

Remont i konserwacja kościoła p.w. św. Doroty w m. Orle gm. Topólka - etap VII.

Remont konstrukcji wraz z wymianą pokrycia dachowego plebanii w Krzywosądzy - etap III.
Radziejów z drona. Obejrzyj z góry swój dom! [zdjęcia]

Orle, kościół św. Doroty

Orle to wieś położona w powiecie radziejowskim, w gminie Topólka - kościół pw. św. Doroty zbudowany w 1775 r. Prawdopodobnie jest to trzecia świątynia wzniesiona w tym miejscu. Budowla jest drewniana, jednonawowa o konstrukcji zrębowej. W latach 1918 - 1928 świątynia przeszła gruntowną renowację, została rozbudowana i oszalowana. Kościół św. Doroty w Orlu został wpisany do rejestru zabytków 20.05.1955 r.

Osięciny, kościół Opieki Matki Bożej

Parafia znana już w XIII w. Pierwszy znany kapłan pracujący w tej parafii nosił imię Tebovico Cappellano de Osencin. Pierwszy znany kościół nosił wezwanie św. Prokopa. Ten, albo kolejny kościół, spłonął między 1578 a 1584 r. Zapewne staraniem kolatora Stanisława Wilkostowskiego, jeszcze w 1584 r., kupiono od protestanta Zakrzewskiego z Zakrzewa tamtejszy kościół parafialny, przeznaczony przezeń do usunięcia i przeniesiono do Osięcin. W latach 1854-1855, z fundacji kolatorów, Józefa hr. Skarbka i Józefa Gzowskiego, według projektu Henryka Marconiego, zbudowano nowy kościół. Uszkodzony w 1959 r. wskutek zawalenia się wieży, odbudowany i gruntownie remontowany w I. 1960-62.

Krzywosądz, kościół WNMP
Świątynia wzniesiona została w 1861 roku przez niemieckiego cieślę Glasa, na kamiennych fundamentach autorstwa Józefa Lipskiego. Fundatorami budowli była rodzina Modlińskich, która podczas swoich licznych zagranicznych podróży wypatrzyła taki obiekt i postanowiła wybudować podobny u siebie w Krzywosądzy.
Obok stoi drewniana dzwonnica w kształcie wrzeciona zwieńczona baniastym hełmem. Na przyległym do świątyni terenie warto też zobaczyć nagrobne pomniki rodziny Modlińskich. Pod jednym z nich spoczywa wnuczka Adama Mickiewicza - Helena z Góreckich Modlińska.

Połajewo, kościół pw. Świętej Trójcy
Jest to kościół neogotycki zbudowany w latach 1818-1819. W środku znajduje się zabytkowy ołtarz boczny z obrazem św. Jana Nepomucena (około 1740 r.). Pierwsza wzmianka o parafii pochodzi z 1402 roku, natomiast o powstaniu kościoła archiwa diecezji wspominają po raz pierwszy w roku 1422.

Flesz - wypadki drogowe. Jak udzielić pierwszej pomocy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska