Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sąd przyznał rację wojewodzie. Sowiecki czołgista nie będzie już patronem ulicy w Inowrocławiu

Dariusz Nawrocki
Dariusz Nawrocki
Ulica Alejnika w Inowrocławiu przechodzi do historii. Teraz jej patronem będzie Tadeusz Chęsy, zasłużony inowrocławianin
Ulica Alejnika w Inowrocławiu przechodzi do historii. Teraz jej patronem będzie Tadeusz Chęsy, zasłużony inowrocławianin Archiwum
Naczelny Sąd Administracyjny uznał za zasadną decyzję Wojewody Kujawsko-Pomorskiego Mikołaja Bogdanowicza w sprawie zmiany nazwy ulicy z Iwana Alejnika na Tadeusza Chęsego. - Cieszę się, że z przestrzeni publicznej znika już ostatecznie postać żołnierza armii sowieckiej, która na bagnetach zaprowadziła w Polsce ustrój totalitarny - komentuje wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

Zobacz wideo: Pola Negri. Jak gwiazda z Lipna podbiła Hollywood - odcinek 3.

od 16 lat

**

Wyrok NSA w sprawie ulicy Alejnika w Inowrocławiu

"Z dużym zaskoczeniem przyjęliśmy dzisiejszy wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego, w którym z punktu widzenia prawnego, uznana została za zasadną decyzja wojewody kujawsko-pomorskiego w sprawie zmiany nazwy ulicy z Iwana Alejnika na Tadeusza Chęsego" - czytamy w komunikacie inowrocławskiego ratusza.

Przypomnijmy, że sprawa ma związek z ustawą o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej.

Iwan Alejnik to radziecki czołgista, który zginął w palącym się czołgu na jednej z ulic Inowrocławia 21 stycznia 1945 roku i pochowany został wraz z kilkudziesięcioma innymi żołnierzami w Kwaterze Armii Czerwonej na cmentarzu parafii św. Mikołaja przy ulicy Marulewskiej.

Rada Miejska nie podjęła uchwały o zmianie nazwy tej ulicy. Wojewoda wydał więc zarządzenie zastępcze. W 2020 roku zmienił nazwę ulicy Alejnika na Tadeusza Chęsego. Rada Miejska Inowrocławia zaskarżyła tę decyzję do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego i sprawę wygrała.

Wojewoda zaskarżył więc wyrok WSA do wyższej instancji. NSA przyznał mu rację.

"Zdaniem radnych Rady Miejskiej Inowrocławia, wojewoda nie miał prawa do zmiany nazwy ulicy, gdyż podejmowanie decyzji w takich sytuacjach, leży w kompetencjach miejskich radnych. Do dnia dzisiejszego, Naczelny Sąd Administracyjny, uchylał skargi wojewodów w podobnych przypadkach w Polsce, potwierdzając tym samym wyłączne prawo władz samorządowych do zmiany nazw ulic" - czytamy w komunikacie inowrocławskiego ratusza.

- Możemy jedynie przypuszczać, że ze zmianą linii orzeczniczej NSA związek ma to, co dzieje się od 24 lutego br. w Ukrainie - podsumowuje prezydent Ryszard Brejza.

Co na to wojewoda Mikołaj Bogdanowicz?

- Cieszę się, że z przestrzeni publicznej znika już ostatecznie postać żołnierza armii sowieckiej, która na bagnetach zaprowadziła w Polsce ustrój totalitarny. W wolnym, demokratycznym kraju nie ma miejscu na symbole zniewolenia. Szkoda tylko, że trzeba było aż wojny na Ukrainie, żeby wszyscy uświadomili sobie, że rosyjski imperializm nie zmienił się w istocie od tamtego czasu - komentuje wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska