Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sahara w pustynię? Trwa wycinka

Agata Kozicka
Agata Kozicka
Wycinka na „Saharze” jest, zdaniem Lasów Państwowych, legalna
Wycinka na „Saharze” jest, zdaniem Lasów Państwowych, legalna Fot. filip kowalkowski
Piły poszły w ruch. Urokliwy zakątek w lesie za stacją Bielawy nazywany „Saharą” zrównany z ziemią

Mieszkańcy Bartodziejów znają to miejsce bardzo dobrze. Z uwagi na piaszczysty lej w środku lasu pozostały po żwirowni nazwali je Saharą. Pustynią, ale taką, która zarosła w ostatnich latach drzewami.

Wielu Saharę kojarzy jako miejsce dziecięcych zabaw wypraw i przygody. Sam nadleśniczy Krzysztof Sztajnborn z Nadleśnictwa Żołędowo wspomina: - Ja tam w dzieciństwie w krótkich spodenkach biegałem. W Indian się bawiliśmy.
Miejsce to jest ulubione na spacery z psami. Fotografowie wykorzystują je na plenery, a i miłośników quadów często można tam spotkać. Teraz miejsce to wygląda jak po bitwie drzew z pilarzami. Przegranej. Drzewa leżą pokotem.

To wyrobisko, 
a nie las. Można ciąć

O wycinkę zapytaliśmy w Nadleśnictwie Żołędowo. - Odbywa się tam wycinka samosiewów na terenie byłej żwirowni. To teren prywatny. 67 arów z tego zakwalifikowane jest geodezyjnie jako las, ale poza lasem jest jeszcze właśnie to wyrobisko po żwirowni - poinformował nas Sztajnborn. - Sprawdziliśmy, czy wycinka odbywa się w świetle prawa.

W lesie 
obowiązują zadania

Jak zaznacza nadleśniczy to, że drzewa są cięte na terenie prywatnym, jeszcze nie znaczy, że jest to legalne. - Jeśli, bowiem, teren prywatny jest zakwalifikowany jako las, to podlega pod 
ustawę o lasach i wycinka jest dopuszczalna po uzyskaniu zezwolenia lub w określonych przypadkach. Jakich? Na przykład jeśli wynika to z dokumentu nazwanego „uproszczonym planem urządzania lasu”, w którym starosta określa zadania dla właściciela lasu. Można jeszcze w prywatnym lesie dokonywać trzebieży, czyli pielęgnacyjnej wycinki najsłabszych drzew, aby pozostałe, silniejsze miały lepsze warunki rozwoju - wyjaśnia nadleśniczy.

To jednak nie w lesie odbywa się wycinka.

- Leśniczy sprawdził i teren wyznaczony jako las nie jest naruszany. Z tego, co się dowiedziałem, nawet na granicy terenu określonego jako las, postawiono ograniczające paliki. Z naszego punktu widzenia, zatem, wycinka odbywa się w świetle prawa - zaznaczył Sztajnborn.

Wyrobisko po żwirowni z pościnanymi drzewami
Wyrobisko po żwirowni z pościnanymi drzewami Fot.filip kowalkowski

Właściciele działek tną drzewa dopóki mogą

Od 1 stycznia tego roku na wycinkę drzew na prywatnej posesji nie potrzeba już zezwolenia. Pod warunkiem jednak, że wycinka nie odbywa się w celach prowadzonej działalności gospodarczej. Ofiarą tejże zmiany w ustawie o ochronie środowiska padły m.in. drzewa na Wyspie Młyńskiej w centrum Bydgoszczy.

Ekolodzy, miłośnicy przyrody i zwykli mieszkańcy protestują. Z miast znikają cenne okazy drzew w świetle wprowadzonego prawa. Łysieją alejki na osiedlach.

W przygotowaniu jest jednak zatem nowela prawa obowiązującego od 1 stycznia tego roku. Ma ograniczyć wycinkę pod lukratywne inwestycje. Po wycince drzew nieruchomość nie będzie mogła zostać sprzedana podmiotowi prowadzącemu działalność gospodarczą przez pięć lat.

Zobacz koniecznie: Ceny mandatów i punkty karne za wykroczenia [MANDATOWNIK 2017]

INFO Z POLSKI - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska