Samorząd. Pięć kadencji, pięciu prezydentów i 162...

  Samorząd. Pięć kadencji, pięciu prezydentów i 162 inowrocławian, którzy piastowali mandaty radnych

  (FI)

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Samorząd. Pięć kadencji, pięciu prezydentów i 162 inowrocławian, którzy piastowali mandaty radnych

  ©Fot. Dominik Fijałkowski

  - W minionym 20-leciu Inowrocław zmienił swoje oblicze. To zasługa mieszkańców i ciężka praca wszystkich radnych pięciu kadencji, prezydentów oraz pracowników Urzędu Miasta - mówił wczorajszej prezydent Ryszard Brejza.
  Samorząd. Pięć kadencji, pięciu prezydentów i 162 inowrocławian, którzy piastowali mandaty radnych

  ©Fot. Dominik Fijałkowski  Właśnie mija 20. rocznica odrodzonego samorządu terytorialnego w Polsce. Z tej okazji w inowrocławskim ratuszu uhonorowano wczoraj okolicznościowymi medalami radnych, prezydentów i wiceprezydentów, działających w tym czasie na rzecz miasta.

  Przed rozpoczęciem uroczystości, Ryszard Brejza wraz z wiceprezydentem Wojciechem Piniewskim i sekretarzem miasta Piotrem Strachanowskim, na cmentarzu w Mątwach złożyli wiązankę kwiatów i zapalili znicz na grobie Marcina Wnuka, zmarłego 7 marca br. prezydenta miasta w latach 1994-2001.

  162 radnych  W ciągu minionych 20 lat radnymi było 162 inowrocławian, a wśród nich 31 pań. W tym czasie władzę wykonawczą sprawowało w mieście 5 prezydentów. Byli to Jerzy Tokarski (1989 i 1990-1991), Maciej Głuszkowski (1991-1994), Marcin Wnuk (1994-2001), Ryszard Domański (2001-2002) i obecny prezydent Ryszard Brejza (od 2002 roku).

  Warto też wspomnieć, że jest też jedna osoba związana z samorządem lokalnym nieprzerwanie od 20 lat. To Jacek Olech, radny i dwukrotnie wiceprezydent miasta (1994-1998, 2002-2006).

  Bywało różnie  - Czy minione 20 lat samorządności daje nam prawo do dumy i zadowolenia z osiągnięć? Niewątpliwie tak, choć nie mieliśmy do czynienia z samym pasmem sukcesów. Były porażki, potknięcia i konieczność weryfikowania planów do aktualnych możliwości finansowych - mówił wczoraj do samorządowców prezydent Brejza.

  Jego zdaniem, reforma samorządowa okazała się bardzo udaną polską reformą ustrojową. Brejza przypomniał sukcesy minionych 20 lat, a wśród nich utworzenie spółek komunalnych, rozbudowę sieci wodociągowej, kanalizacyjnej, bazy sportowo-rekreacyjnej i poprawę stanu oświaty. Mówił też o licznych sukcesach mieszkańców - naukowych, artystycznych i sportowych.


  Wszystkim uczestniczącym w uroczystości samorządowcom, a przybyło ich wielu, prezydent wręczył okolicznościowe medale. Była lampka szampana, torty i... wspomnienia. A było o czym opowiadać, bo niecodziennych sytuacji na posiedzeniach samorządu przez 20 lat nie brakowało.
  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (3) forum.pomorska.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej