https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

2025 rokiem 150-lecia Uzdrowiska Inowrocław. Radni przyjęli stanowisko w tej sprawie

Dominik Fijałkowski
Bieżący rok minie w Inowrocławiu pod znakiem obchodów 150-lecia powstania miejscowego uzdrowiska. Na zdjeciu powstały w latach 30. ub. wieku Zakład Przyrodoleczniczy i bywający w nim gen. Wł. Sikorski
Bieżący rok minie w Inowrocławiu pod znakiem obchodów 150-lecia powstania miejscowego uzdrowiska. Na zdjeciu powstały w latach 30. ub. wieku Zakład Przyrodoleczniczy i bywający w nim gen. Wł. Sikorski Dominik Fijałkowski
Wszyscy inowrocławscy radni miejscy, a jest ich 23., zagłosowali za stanowiskiem w sprawie ustanowienie 2025 rokiem 150-lecia Uzdrowiska Inowrocław.

Stanowisko rekomendował radnym podczas sesji w dniu 24 lutego Grzegorz Gąsiorek, naczelnik Wydziału Spraw Społecznych i Promocji Zdrowia. Wspomniał przy okazji, że w Inowrocławiu planuje się wiele inicjatyw uświetniających obchody jubileuszu. Zawiązał się też komitet obchodów 150-lecia pracujący pod kierownictwem prezydenta miasta.

Głos zabierał też radny Grzegorz Kaczmarek, który przypomniał, że złożył kilka propozycji, jak uczcić 150-lecie uzdrowiska.

- Jeśli komitet uzna, że którąś z nich można wykorzystać, będę zadowolony. A jeśli pojawią się lepsze propozycje, na pewno je poprę - zaznaczył radny.

W stanowisku o ogłoszeniu 2025 rokiem 150-lecia Uzdrowiska Inowrocław przypomniano jego historię.

Wspomniano tam: „Pisana historia Uzdrowiska Inowrocław rozpoczyna się w 1875 roku, kiedy to polski działacz społeczny, doktor obojga praw i właściciel ziemski Zygmunt Wilkoński wraz z adwokatem narodowości niemieckiej Oskarem Triepcke i adwokatem narodowości żydowskiej Samuelem Hoenigerem zawiązali spółkę pod nazwą „Solanki Inowrocławskie”. (...) W latach 1875-1876 postawiono pierwszy budynek łazienek, który pomieścił 14 łazienek do kąpieli solankowych, a dzięki inicjatywie Lucjana Grabskiego, wybitnego działacza społeczno-gospodarczego, założono ogród francuski o układzie geometrycznym, który liczył początkowo 1 ha. Obszar ten okalał zakład kąpielowy.”

W stanowisku zwrócono uwagę na rozwój inowrocławskiego zdroju w okresie międzywojennym. Powstały wówczas zakłady przyrodoleczniczy i borowinowy oraz sanatorium Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Rozwój uzdrowiska następował też po II wojnie światowej. Powstawały nowe sanatoria: Kolejowe (obecnie Przy Tężni), a także Energetyk, Metalowiec, Modrzew, Kombatant czy sanatorium Polskich Linii Oceanicznych.

W 2001 roku uzdrowisko wzbogaciło się o tężnie solankowe. Ponadto w ostatnim 20-leciu nastąpiło prawie dwukrotne powiększenie powierzchni Parku Zdrojowego - Solanek. W jego nowej części powstały ogrody zapachów, nowy staw z częścią wypoczynkowo-rekreacyjną oraz zadaszone grillowisko. Przeprowadzona została też rewitalizacja starej części parku.

Jak wspomniano podczas sesji, 150-leciu Uzdrowiska Inowrocław towarzyszyć mają różne imprezy i inne ciekawe inicjatywy, nad którymi pracuje komitet obchodów jubileuszu. Na pewno będziemy informować o nich w osobnych publikacjach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska