Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego o sytuacji związanej z koronawirusem i nie tylko

Karina Obara
Karina Obara
Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego za 110 mln zł doposażył 160 szpitali, poradni i POZ-y, kupił 131 respiratorów i 11 karetek. Powstały nowe oddziały szpitalne, dodatkowe łóżka OIOM-owskie, 1400 łóżek covidowych. Dla żadnego chorego nie zabrakło łóżka ani respiratora.
Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego za 110 mln zł doposażył 160 szpitali, poradni i POZ-y, kupił 131 respiratorów i 11 karetek. Powstały nowe oddziały szpitalne, dodatkowe łóżka OIOM-owskie, 1400 łóżek covidowych. Dla żadnego chorego nie zabrakło łóżka ani respiratora. Karolina Misztal
- Mówi się, że UE jest powolnym organizmem, a ja uważam, że jest roztropna – mówi marszałek Piotr Całbecki. - Okazało się, że w sytuacji kryzysowej Komisja Europejska potrafiła jako pierwsza podjąć szybkie, precyzyjne działania umożliwiające nam otrzymanie dużych środków unijnych, solidarny zakup szczepionek. Nie ścigamy się między sobą.

Zobacz wideo: Jakie są nowe zasady szczepień? Zobacz koniecznie

Marszałek i przedstawiciele jednostek unijnych dyskutowali o tym, co już udało się zrobić dla naszego regionu i jaka droga wiedzie do odbudowy ekonomicznej i społecznej przy wsparciu funduszy unijnych. Dzięki 230 mln euro z UE dla naszego regionu, przez ostatni rok powstał pomocowy pakiet marszałkowski przeciwdziałający epidemii covid 19. Samorząd województwa skupił się na czterech zadaniach zrealizowanych dotąd za 900 mln zł. Mamy więc jeszcze rezerwę na pilne potrzeby.

- Gospodarka jest największym beneficjentem tego planu, bo ma największe potrzeby – mówi marszałek Piotr Całbecki. - Małe i średnie przedsiębiorstwa otrzymały do tej pory 600 mln zł na dotacje i pożyczki. Musieliśmy ratować branże, które poniosły straty. Utworzyliśmy też fundusz wsparcia inwestycyjnego dla przekwalifikowujących się 1500 firm, którym pomogliśmy zakupić środki transportu. Gastronomia i ośrodki fitness, które długo nie miały pomocy, przetrwały dzięki pomocy samorządu województwa. Utrzymały się tam miejsca pracy. 2 tys. zł miesięcznie, które firmy te otrzymywały na początku na pracownika okazały się niewystarczającą pomocą. Uzupełniliśmy ją o nowe instrumenty (pożyczki, dotacje, przesunięcia środków w ramach RPO).

Przede wszystkim ludzie

Samorząd województwa za 110 mln zł doposażył 160 szpitali, poradni i POZ-y, kupił 131 respiratorów i 11 karetek. Powstały nowe oddziały szpitalne, dodatkowe łóżka OIOM-owskie, 1400 łóżek covidowych. Dla żadnego chorego nie zabrakło łóżka ani respiratora.

- Największym problemem jest kadra, brak pielęgniarek, lekarzy, ratowników medycznych, to trzeba rozwiązać w najbliższej przyszłości – dodaje marszałek.

Toruńskie Zakłady Opatrunkowe przeprofilowały produkcję, samorząd wyposażył laboratoria, aby było coraz więcej testów. Teraz wzbogaca ośrodki rehabilitacyjne, powstają placówki wytchnieniowe np. dla pielęgniarek wymagających wsparcia po ciężkiej pracy z pacjentami covid.

Pakiet społeczny kosztował województwo 47 mln zł i objął wsparcie dla opieki długoterminowej osób starszych, NGOS-y, które zajmowały się pomocą dla potrzebujących, samotnych i wykluczonych. Pomocą w dostarczeniu leków czy posiłków objętych zostało 8 tys. osób.

- Dzięki samorządowi województwa, uproszczonym teraz procedurom przetargowym, nasze magazyny są dobrze zaopatrzone, nie boimy się, że zabraknie nam jakichkolwiek środków ochrony i sprzętu dla pacjentów – mówi Karolina Welka, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Włocławku.

Równość i brak dyskryminacji

Christopher Todd, dyrektor wydziału ds. Polski w Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej przy Komisji Europejskiej zwrócił uwagę na kilka problemów dotyczących przyszłości.

- Zwalczanie skutków wirusa to wyzwanie, z którym będziemy musieli się zmierzyć przez wiele lat – mówi. - Bardzo ważne jest właściwe wykorzystanie środków przeznaczonych na innowacje. Regiony powinny zrobić wszystko, by zbliżyć do siebie lokalnych naukowców i przedsiębiorców. Obecnie niski poziom takiej współpracy w Polsce jest jednym z wąskich gardeł. Małe i średnie przedsiębiorstwa powinny być wspierane w zakresie cyfrowej transformacji. Europejski zielony ład, ochrona bioróżnorodności i cele środowiskowe nie są czymś pobocznym, są w centrum naszych wysiłków i tworzą nowe miejsca pracy. Będziemy nalegać, aby programy polityki spójności na 2021-27 były bardziej zielone, nie wyrządzały szkód klimatowi. Pandemia jeszcze dobitniej pokazała braki w systemie i trzeba je pilnie naprawić. Inwestycje w zdrowie też muszą zapewniać niezbędne zmiany systemowe.
Todd przypomina, że Polska jest i pozostanie największym beneficjentem polityki spójności w UE. Równość płci, brak dyskryminacji, zielony ład – to priorytety Unii na najbliższe lata.

Gelu Calacean z Dyrekcji Generalnej ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego z Komisji Europejskiej zauważa, że gospodarka się zmienia, wiele osób musi się przekwalifikować. Będziemy też dłużej pracować.

- Chcemy, aby 50 proc. obywateli Unii wyszło z wykluczenia społecznego – dodaje. - Wasz region jest bardzo skuteczny w aktywizacji młodych ludzi, podajemy was za przykład dobrego regionalnego radzenia sobie w tym zakresie. Ale wciąż dużo pracy trzeba wykonać w zakresie zorganizowania opieki nad dziećmi do 3 roku życia. Chcemy też, aby 28 proc. środków z EFEZ-u zostało przeznaczony na zwalczanie ubóstwa, tu liczymy na państwa projekty w nowej perspektywie finansowej.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie