Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Samorządy dużo tracą na obostrzeniach związanych z pandemią. Walczą o tarczę finansową

Jolanta Zielazna
Jolanta Zielazna
Samorządy na razie prowadza rozpoczęte prace. Może jednak będą musiały przemyśleć rozpoczęcie nowych inwestycji
Samorządy na razie prowadza rozpoczęte prace. Może jednak będą musiały przemyśleć rozpoczęcie nowych inwestycji Grzegorz Olkowski
Samorząd przygotował projekt swojej tarczy antykryzysowej w związku z epidemią. Na wprowadzonych ograniczeniach miasta tracą finansowo.

Koronawirus już spowodował zmniejszenie wpływów do budżetów gmin. Spodziewają się, że najgorsze dopiero przed nimi.
A przecież samorząd i bez koronawirusa ma mniej pieniędzy wskutek ubiegłorocznych decyzji. To, co cieszy podatników, nie musi być dobre dla samorządu. Nikt gminom nie zrekompensował ubytku, będącego skutkiem ubiegłorocznych decyzji - zwolnienia z podatku PIT osób do 26 roku życia i obniżenia pierwszej stawki w ostatnim kwartale 2019 r. To cieszy pracowników, ale samorządy przyprawia o ból głowy.

- Do marca odczuwaliśmy tylko skutki ubiegłorocznych decyzji - mówi Piotr Tomaszewski, skarbnik Bydgoszczy. - W marcu dostaliśmy 17 proc. mniej z PIT, a łącznie z tego źródła w ciągu roku mieliśmy zaplanowane 529 mln zł.
W maju, za kwiecień, z PIT wpłynęło o 22 mln zł mniej w porównaniu z kwietniem 2019. - Efekty pandemii w budżecie na dobre zobaczymy od maja-czerwca.

A te 22 mln zł trzeba gdzieś znaleźć.

Do tego dramatycznie spadły dochody z komunikacji publicznej. Cały tabor jeździ, ale może wozić o połowę mniej pasażerów. Mniej też osób korzysta z miejskich autobusów i tramwajów, jeżdżą własnymi samochodami. - Tracimy kilka milionów złotych miesięcznie - podkreśla Tomaszewski. - W następnych miesiącach może być jeszcze gorzej, ludzie tracą pracę i wpływy z PIT mogą być jeszcze niższe.

Dodaje: - Bydgoszcz była na kryzys przygotowana, mieliśmy w ubiegłym roku około 292 mln zł nadwyżki budżetowej, ale tę rezerwę "zjadły" nam ubiegłoroczne zmiany. Do tego straty z powodu epidemii mogą u nas wynosić 150-200 mln zł. Pytanie, jak uzupełnić ten ubytek?

Związek Miast Polskich zgłosił projekt rozwiązań dla samorządu terytorialnego, związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Propozycje określone są jako absolutne minimum. Związek pisze, że zawarte w projekcie postulaty, zgłaszane wcześniej, są ciągle lekceważone przez rząd i pomijane w kolejnych wersjach tzw. tarczy antykryzysowej.

Wśród zgłoszonych propozycji jest m.in. rekompensata niektórych ubytków w dochodach własnych, spowodowanych restrykcjami stanu epidemii, subwencja ogólna miałaby być powiększona o rekompensatę strat, szczególnie w komunikacji lokalnej i odbiorze odpadów od osób w izolacji i kwarantannie.

Samorząd miałby dostać możliwość zawieszenia w całości albo w części realizacji budżetu obywatelskiego w 2020 roku, a także przygotowania do budżetu obywatelskiego na rok 2021, jeżeli byłoby to konieczne w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

W obecnym i przyszłym roku gminy mogłyby przeznaczać na walkę z COVID opłatę za zezwolenia na sprzedaż alkoholu (tzw. kapslowe), zawieszone miałyby być wpłaty na tzw. janosikowe.

- Zapisy w tarczy 3.0 są dla samorządu niewystarczające i mało konkretne - ocenia skarbnik Bydgoszczy. - Inicjatywa Związku Miast Polskich idzie w dobrym kierunku, ale żeby stała się konkretem potrzeba dobrej woli rządu.

Pod znakiem zapytania stoi przyszłość samorządowych inwestycji. Dziś wiele gmin zastanawia się, czy będzie mogło kontynuować rozpoczęte już prace.

Smaki Kujaw i Pomorza SEZON 2 ODC 10

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska