https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sanatorium Oaza w Inowrocławiu. Te mozaiki zdobią ściany ośrodka uzdrowiskowego - zdjęcia

Anna Grochowina
W 2009 r. nazwa sanatorium została zmieniona na „Oaza”. Wpływ na ten fakt mieli kuracjusze, którzy twierdzili, że nazwa budynku powinna być cieplejsza, by mogła oddawać cały urok tego miejsca.
W 2009 r. nazwa sanatorium została zmieniona na „Oaza”. Wpływ na ten fakt mieli kuracjusze, którzy twierdzili, że nazwa budynku powinna być cieplejsza, by mogła oddawać cały urok tego miejsca. Anna Grochowina
Oryginalne dekoracje plastyczne, jakimi są mozaiki, zdobią ściany sanatorium "Oaza". Placówka zlokalizowana jest w Inowrocławiu - mieście z ponad 140-letnią tradycją lecznictwa uzdrowiskowego. Pokłady soli odkryte w połowie XIX wieku stanowiły unikalną bazę do rozwoju usług uzdrowiskowych.

Historia sanatorium rozpoczyna się uroczystym otwarciem 25 kwietnia 1980 roku. Pierwotna nazwa to Metalowiec 70. Inwestorem był bowiem Zarząd Główny Związku Zawodowego Metalowców.

5 maja 1980 roku pokoje wypełniły się pierwszymi kuracjuszami. Placówka ukierunkowana była na leczenie schorzeń reumatycznych i pourazowych narządu ruchu, chorób układu krążenia, trawienia oraz górnych dróg oddechowych. Ten nowoczesny obiekt już wtedy posiadał własny węzeł zabiegowy, bar kawowy, bibliotekę oraz salę gier.

Zmiana nazwy

W 1998 roku na czele załogi stanęła Urszula Iwicka. Jej wiedza i wieloletnie doświadczenie zaowocowały szybszym rozwojem i unowocześnieniem placówki. To właśnie pod jej kierunkiem w 2009 roku nazwa sanatorium została zmieniona na „Oaza”. Wpływ na ten fakt mieli również kuracjusze, którzy twierdzili, że nazwa budynku powinna być cieplejsza, by mogła oddawać cały urok tego miejsca.

Dzięki kreatywności kierownictwa i załogi sanatorium cały czas się rozwija, oferując najnowocześniejsze zabiegi i usługi w przystępnych cenach.

Na przestrzeni lat, miejsce to zyskało wysoka renomę i uznanie, zarówno kuracjuszy, jak i gości z zagranicy. W maju 2012 roku sanatorium przekształciło się w spółkę kapitałową.

Solanki tuż za rogiem

Łagodny klimat Parku Solakowego nie obciąża organizmu, działa nisko drażniąco, szczególnie na wszystkich ze schorzeniami układu krążenia, ruchu, dróg oddechowych oraz chorób reumatycznych.

Ośrodek położony jest zaraz przy 90-hektarowym Parku Solankowym, który w 2009 roku został uznany za jeden z siedmiu cudów województwa kujawsko - pomorskiego. W parku zdrojowym mieszczą się: muszla koncertowa, ogrody papieskie, pijalnia wód mineralnych wraz z palmiarnią i chatą kujawską oraz, co najważniejsze, bezpłatne tężnie, które służą jako naturalny inhalator. Tężnie mierzą 9 m wysokości i 322 m długości i są uznane przez National Geographic za jeden z 7 cudów Polski. Przez całą ich długość prowadzi taras widokowy, z którego podziwiać można panoramę zdroju.

Na przeciwko ośrodka - po drugiej stronie ulicy - znajduje się oddana w maju 2013 roku Terma Inowrocławska. Zaraz obok termy, fani piłki nożnej oraz lekkoatletyki mogą wybrać się na wyremontowany Stadion Miejski oraz do Teatru Letniego, w którym odbywają się latem liczne imprezy kulturalne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Finisz kampanii. Ostatnia debata prezydencka

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska