Spis treści
- Nowe profile rehabilitacji w ZUS. Co się zmienia i od kiedy?
- Kto może skorzystać z rehabilitacji leczniczej z ZUS
- Jak zgłosić się na rehabilitację leczniczą z ZUS?
- Statystyki: Ile osób skorzystało z rehabilitacji ZUS?
- Jak długo trwa rehabilitacja lecznicza z ZUS i jakie są jej koszty?
- Dokąd można wyjechać do sanatorium z ZUS?
Nowe profile rehabilitacji w ZUS. Co się zmienia i od kiedy?
Decyzję o skorzystaniu z rehabilitacji leczniczej oraz o jej formie podejmuje lekarz orzecznik ZUS. Rehabilitacja może być realizowana w systemie ambulatoryjnym, co oznacza 24 dni zabiegowe bez noclegu w placówce znajdującej się w miejscu zamieszkania. Istnieje również możliwość rehabilitacji stacjonarnej, podczas której ubezpieczony może spędzić w sanatorium ponad trzy tygodnie.
Do sanatorium z ZUS można wyjechać, by leczyć schorzenia: narządu ruchu, układu krążenia, układu oddechowego, narządu głosu oraz schorzenia psychosomatyczne, takie jak zaburzenia nerwicowe. Z rehabilitacji mogą również skorzystać osoby po leczeniu nowotworu piersi. W systemie ambulatoryjnym możliwa jest rehabilitacja narządu ruchu oraz układu krążenia, w tym rehabilitacja monitorowana telemedycznie.
- Od 3 lutego można skorzystać też z wczesnej rehabilitacji powypadkowej w systemie stacjonarnym. Natomiast od 1 kwietnia ruszy rehabilitacja osób ze schorzeniami ośrodkowego układu nerwowego, zarówno w formie stacjonarnej, jak i ambulatoryjnej. Warto jednak zaznaczyć, że dla osób skierowanych z naszego regionu rehabilitacja ta będzie dostępna wyłącznie w formie stacjonarnej - mówi Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.
Kto może skorzystać z rehabilitacji leczniczej z ZUS
Już od 1996 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych realizuje program rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej. Co roku tysiące ubezpieczonych wyjeżdża do sanatorium lub rehabilituje się w miejscu zamieszkania.
Z rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej ZUS mogą skorzystać osoby, które są zagrożone długotrwałą niezdolnością do pracy, ale mają szansę na odzyskanie tej zdolności po zakończeniu leczenia. O skierowanie na rehabilitację leczniczą mogą ubiegać się osoby aktywne zawodowo, które są ubezpieczone w ZUS-ie, a także te, które otrzymują zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne lub okresową rentę z tytułu niezdolności do pracy.
Emeryci również mają możliwość ubiegania się o rehabilitację, pod warunkiem, że są aktywni zawodowo i objęci ubezpieczeniem społecznym. Podstawą skorzystania z kuracji jest orzeczenie lekarza orzecznika ZUS, które wydawane jest m.in. na wniosek lekarza prowadzącego leczenie.
Jak zgłosić się na rehabilitację leczniczą z ZUS?
Aby rozpocząć starania o wyjazd do sanatorium, należy najpierw skonsultować się z lekarzem prowadzącym leczenie, który wypełni wniosek PR-4. Następnie osoba, której dotyczy wniosek, składa go w dowolnej jednostce ZUS, dołączając niezbędną dokumentację medyczną, taką jak:
- konsultacje lekarskie,
- karty informacyjne z leczenia szpitalnego oraz
- wyniki badań obrazowych i laboratoryjnych.
Komplet dokumentów można złożyć osobiście w placówce ZUS-u lub wysłać pocztą. Lekarz może złożyć również wniosek w imieniu osoby ubezpieczonej w formie elektronicznej, korzystając z Platformy Usług Elektronicznych PUE/e-ZUS lub aplikacji mobilnej mZUS dla lekarzy.
Kluczowym krokiem w uzyskaniu skierowania do ośrodka rehabilitacyjnego jest uzyskanie orzeczenia o potrzebie rehabilitacji leczniczej, które wydawane jest przez lekarza orzecznika ZUS lub komisję lekarską. Orzeczenie to może być wydane po przeprowadzeniu bezpośredniego badania lub na podstawie zgromadzonej dokumentacji medycznej. Następnie ZUS wyśle zawiadomienie o skierowaniu na rehabilitację, w którym znajdą się termin rehabilitacji, adres ośrodka oraz kluczowe informacje dotyczące organizacji turnusu rehabilitacyjnego.
Lekarz orzecznik ZUS ma możliwość skierowania na rehabilitację leczniczą nie tylko na wniosek lekarza prowadzącego. Taką decyzję może również podjąć w trakcie kontroli zwolnienia lekarskiego, na którym aktualnie przebywa chory lub podczas badania, gdy ubiega się o świadczenie rehabilitacyjne bądź rentę z tytułu niezdolności do pracy.
- W razie odmowy skierowania na rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej ZUS na wniosek lekarza leczącego można wnieść sprzeciw do komisji lekarskiej Zakładu w ciągu 14 dni od otrzymania orzeczenia - mówi Krystyna Michałek.
Statystyki: Ile osób skorzystało z rehabilitacji ZUS?
W 2023 roku z rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej ZUS skorzystało ponad 48,4 tys. osób, w tym 2,5 tys. z województwa kujawsko-pomorskiego. Najwięcej osób rehabilitowanych było z powodu chorób narządu ruchu - 39,6 tys., w tym 33,4 tys. osób rehabilitowanych w systemie stacjonarnym, czyli poza miejscem zamieszkania, a ponad 6 tys. w systemie ambulatoryjnym.
W pierwszym półroczu 2024 roku z tej formy wsparcia skorzystało niemal 28,3 tys. osób, w tym 1,6 tys. z województwa kujawsko-pomorskiego.
Jak długo trwa rehabilitacja lecznicza z ZUS i jakie są jej koszty?
Rehabilitacja trwa 24 dni, jednak ordynator ośrodka ma możliwość jej wydłużenia lub skrócenia. Osoba korzystająca z tej formy leczenia nie ponosi żadnych kosztów związanych z terapią, zakwaterowaniem, wyżywieniem ani dojazdem najtańszym środkiem komunikacji publicznej. Dodatkowo nie musi korzystać z urlopu wypoczynkowego, ponieważ lekarz wystawi na ten czas zwolnienie lekarskie.
- Program rehabilitacji leczniczej jest kompleksowy i dostosowywany indywidualnie do rodzaju schorzenia. Obejmuje niezbędne badania, fizjoterapię, ze szczególnym uwzględnieniem kinezyterapii, a także oddziaływania psychologiczne oraz edukację zdrowotną - wyjaśnia Krystyna Michałek.
Dokąd można wyjechać do sanatorium z ZUS?
ZUS nie dysponuje własnymi ośrodkami rehabilitacyjnymi, dlatego nawiązuje współpracę z placówkami, które muszą spełniać określone wymagania prawne, kadrowe, lokalowe oraz medyczne. Ośrodki te znajdują się w różnych częściach Polski, w tym także w miejscowościach uzdrowiskowych.
Oto miejscowości, w których można leczyć schorzenia:
- narząd ruchu: Gdańsk, Krynica Morska, Stegna, Gołdap, Warszawa, Pniewy, Rawa Mazowiecka, Nałęczów, Rymanów-Zdrój, Polańczyk, Iwonicz-Zdrój, Krynica-Zdrój, Wysowa-Zdrój, Muszyna, Stróże, Rabka-Zdrój, Ustroń, Świeradów-Zdrój, Wieniec-Zdrój, Aleksandrów Kujawski, Gościm, Kamień Pomorski, Połczyn-Zdrój, Międzywodzie
- narząd ruchu w systemie ambulatoryjnym: Białystok, Warszawa, Lublin, Radom, Kielce, Kraków, Częstochowa, Katowice, Sosnowiec, Zabrze, Korfantów, Wrocław, Wałbrzych, Łódź, Poznań, Płock, Bydgoszcz, Gorzów Wielkopolski, Szczecin, Słupsk, Gdańsk
- narząd ruchu powypadkowy: Wrocław, Korfantów,
- układ krążenia: Stegna, Wieniec-Zdrój, Kamień Pomorski
- układ krążenia w systemie ambulatoryjnym: Łódź, Wrocław
- układ krążenia monitorowany telemedycznie w systemie ambulatoryjnym: Wrocław
- schorzenia psychosomatyczne: Gołdap, Wieniec-Zdrój, Wągrowiec, Wysowa-Zdrój
- układ oddechowy: Wysowa-Zdrój, Gdańsk
- schorzenia onkologiczne gruczołu piersiowego: Iwonicz-Zdrój, Rymanów-Zdrój, Ustroń
- schorzenia narządu głosu: Świeradów-Zdrój, Jelenia Góra, Uniejów, Ciechocinek, Ostróda
- ośrodkowy układ nerwowy w systemie ambulatoryjnym: Wrocław
