Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sanepid skontrolował wagę uczniowskich tornistrów w podstawówkach i gimnazjach w Toruniu

(JWN)
Dobrym rozwiązaniem na zmniejszenie ciężaru plecaka, są szkolne szafki. Niestety, nie każda placówka je posiada.
Dobrym rozwiązaniem na zmniejszenie ciężaru plecaka, są szkolne szafki. Niestety, nie każda placówka je posiada. Sławomir Kowalski
Sanepid skontrolował wagę uczniowskich tornistrów w podstawówkach i gimnazjach. Najcięższe plecaki dźwigają pierwszoklasiści. Są w nich książki, piórniki, drugie śniadanie i zabawki.

Przez trzy miesiące (od lutego do kwietnia) pracownicy sanepidu odwiedzali szkoły w Toruniu, Chełmży i powiecie toruńskim. Chcieli się dowiedzieć, ile na swych barkach dźwigają uczniowie. Badania przeprowadzono w 11 podstawówkach i gimnazjach, w sumie w 32 oddziałach. Na urzędniczej wadze stanęło 707 plecaków (421 w miastach, 286 na wsiach).

- Polskie ustawodawstwo nie reguluje kwestii maksymalnej wagi plecaków dzieci i młodzieży szkolnej. Przyjmuje się jednak, ze ciężar tornistra nie powinien przekraczać 10- 15 proc. masy ciała ucznia. Za właściwy stosunek wagi tornistra do wagi ciała przyjęto 15 proc. - informuje Hanna Wolska, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Toruniu. \

Czytaj również: Mieszkają w lokalach socjalnych w Toruniu. O wysiedleniu poinformowały ich media

Zbyt ciężkie plecaki inspektorzy sanepidu znaleźli u 102 uczniów, co stanowiło 14,4 proc. wszystkich zważonych tornistrów. Jak się okazało, najbardziej niepokojąca sytuacja jest w najmłodszych klasach szkół podstawowych. Najlepsza natomiast w gimnazjach, gdzie ciężar plecaków wszystkich biorących udział w badaniu uczniów był prawidłowy.

- Mnie to wcale nie zaskakuje, bo gimnazjaliści potrafią mieć jeden zeszyt do wszystkich przedmiotów i często nie noszą ze sobą podręczników. Uważają to za absolutnie zbędne - mówi Tomasz, ojciec ucznia drugiej klasy gimnazjum. - Niektóre książki mojego syna wyglądają jakby nigdy nie były używane.

Inaczej do edukacji podchodzą uczniowie, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę ze szkołą. Aż 34, 1 proc. pierwszoklasistów w Toruniu i Chełmży miało zbyt ciężkie plecaki. W ich tornistrach znaleźć można było nie tylko podręczniki, ćwiczenia i zeszyty. Dzieci miały ze sobą także przybory plastyczne, drugie śniadania, butelki z napojami i czasem nawet zabawki.

- Dziecko trzeba nauczyć pakowania plecaka. To rodzic powinien dopilnować, by znalazły się w nim tylko te rzeczy, które danego dnia będą potrzebne podczas lekcji - mówi Agnieszka Wierzbicka, nauczycielka w klasach 1-3. - Trzeba też zwrócić uwagę, jaki kupujemy tornister. Czasem sam plecak jest bardzo ciężki.

Drobnym pocieszeniem są tu wyniki badań w wiejskich szkołach. Tam pierwszoklasiści z podstawówek rzadziej mają zbyt ciężkie plecaki. Przekroczenia norm sanepid odnotował tu w 20 proc. przypadków.

Trzeba zaznaczyć, że od 2009 roku obowiązują w Polsce przepisy, które nakazują w pomieszczeniach szkoły lub placówki zapewnić uczniom możliwość pozostawiania części podręczników i przyborów szkolnych. I choć rozwiązanie jest idealne, to niestety tylko w teorii. W większości placówek oświatowych - ze względu na koszty - nie ma bowiem uczniowskich szafek.

- Zdarzają się szkoły, zarówno w Toruniu, jak i na terenach wiejskich, gdzie uczniowie nie muszą nosić ciężkich plecaków. Każdy z nich posiada własną szafkę - podsumowuje Hanna Wolska. - W większości szkół dyrekcja wyznaczyła w klasach miejsca, w których uczniowie mogą pozostawić część wyposażenia szkolnego. Są to indywidualne półki lub regały. W klasach najmłodszych, które mają własne sale, uczniowie pozostawiają podręczniki na ławkach. W jednej ze szkół podstawowych uczniowie mogą korzystać z e-podręczników.

Toruński sanepid sugeruje, że jednym z rozwiązań, które pozwoliłoby dzieciom na częstsze pozostawianie podręczników w szkołach, byłoby zredukowanie ilości zadań domowych. Innym pomysłem jest również zakup tylko cienkich zeszytów oraz jednokomorowych piórników na przybory szkolne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska