Celem realizacji projektu jest rozwijanie poczucia związku z otaczającym środowiskiem.
Jest co podziwiać
Ścieżka ma być też pomocą dla nauczycieli stosujących aktywne metody nauczania. W terenie pokażą dzieciom podstawowe elementy flory i fauny, ich powiązania. Swój początek trasa miała będzie w Płutowie - w pobliżu dawnej gajówki i w Kiełpiu. W Płutowie od gajówki zejdziemy w lewo do Rezerwatu "Płutowo", przejdziemy obok grodziska średniowiecznego na "Zbocza Płutowskie'', do schronu piechoty Twierdzy Chełmno i do Osady Kiełp.
Na trasie zaplanowano pięć przystanków. Pierwszy, przy wejściu na nią. Będzie to drewniana brama informująca o szlaku z tablicą edukacyjno-przyrodniczą, by można było prowadzić zajęcia i ławeczki. Atrakcją drugiego będzie przejście przez stromy wąwóz.
- Początkowo miała to być kładka, mostek, ale będą schody kaskadowe, palisady z drewna, by złagodzić zejście i nie niszczyć przyrody - mówi Mieczysław Misiaszek, wójt gminy Kijewo Królewskie. - Zarząd Województwa chce sfinansować budowę wysokiego na sześć metrów tarasu widokowego. Mamy już decyzję lokalizacyjną. Będzie to uzupełnienie ścieżki. My też będziemy starać się o środki unijne na ten cel - z RPO. Chcemy, by na tablicach poglądowych przy trasie opisane były róże gatunki roślin. Nie kwitną cały rok, więc nie zawsze można je obejrzeć. Zatem chociaż w ten sposób można zaznaczyć ich występowanie na tym terenie.
Trzeci przystanek to przejście przez fragment Rezerwatu "Płutowo''. - W połowie drogi urządzona zostanie zielona klasa z ławkami, tablicami tematycznymi, idealna na lekcje dendrologii - dodaje wójt. - Na czwartym przystanku dojdziemy do Parowu Kiełpińskiego, gdzie będzie zamontowana zostanie drewniana wiata, ustawione ławki. Do ostatniego punkt dotrzemy przechodząc Parowem Kiełpińskim do schronu Twierdzy Chełmno w Kiełpiu zaadaptowanego na zimowisko dla nietoperzy.
Wejście będzie bezpłatne
- W rezerwatach znajduje się wiele zagrożonych gatunków roślin: wawrzynek wilczełyko, łuskiewnik różowy, lilia złotogłów, listera jajowata i ostnica Jana - wymienia Wojciech Fałczyk, radny a zarazem pracownik Zespół Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego.
Realizację projektu planujemy na przyszły rok.
- Wszystko zależy od tego, ile środków pozyskamy - mówi Magdalena Pudło z Urzędu Gminy. - Koszt to ponad 35 tysięcy złotych. Ze ścieżki korzystać będą mogli wszyscy bez opłat. Chcemy wejść w partnerstwo z Kołem Gospodyń Wiejskich i gdy pojawią się zorganizowane wycieczki, dużo turystów, w Osadzie Kiełp będą mogli się posilić - już za opłatą.
Czytaj e-wydanie »