https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Segregacja tekstyliów w Kujawsko-Pomorskiem. Sprawdź, gdzie oddać stare ubrania

Agnieszka Romanowicz
Ministerstwo Klimatu i Środowiska zachęca gminy do podejmowania inicjatyw, które wykraczają poza standardowe działania, m.in. do stawiania specjalnych kontenerów na tekstylia w przestrzeniach miejskich, łatwo dostępnych dla mieszkańców.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska zachęca gminy do podejmowania inicjatyw, które wykraczają poza standardowe działania, m.in. do stawiania specjalnych kontenerów na tekstylia w przestrzeniach miejskich, łatwo dostępnych dla mieszkańców. Agnieszka Bielecka
- Nie mogłam wyrzucić starych zasłon do śmietnika, a do punktu selektywnej zbiórki odpadów mam daleko, poszłam więc do pojemnika PCK. Ale tam igły nie dałoby się wcisnąć - mówi pani Irena z bydgoskich Bartodziejów. W Kujawsko-Pomorskiem jest blisko 1300 pojemników PCK. Gdzie ich szukać? Sprawdźcie!

Spis treści

- Mam prawie 90 lat, rzadko wychodzę z domu. Wyprawa do punktu segregacji odpadów byłaby dla mnie za dużym wyzwaniem - tłumaczy pani Irena z bydgoskich Bartodziejów. W związku z obowiązkiem segregacji odpadów tekstylnych, wprowadzonych od początku 2025 roku, nie mogła wyrzucić zasłon do pojemnika na odpady zmieszane.

- Dotarło do mnie, że teraz takie śmieci powinny trafiać bezpośrednio do punktów selektywnej zbiórki odpadów, ale z Bartodziejów mam daleko do każdego z nich, dlatego udałam się na ulicę Skłodowskiej-Curie, bo wiedziałam, że stoi tam pojemnik PCK. Niestety, był wypchany po brzegi, a nie wiedziałam, gdzie szukać innego.

Co się dzieje z tekstyliami po wrzuceniu do pojemnika?

Czytelniczka wróciła z zasłonami do domu. Tym bardziej, że nabrała wątpliwości, czy PCK zbiera też tekstylia gorszej jakości. - Moje zasłony wyblakły od słońca, już nikogo nie ucieszą. Czy takie odpady też mogą trafiać do pojemników dla potrzebujących? - pyta.

- Ze względu na swój stan, większość tekstyliów, które trafiają do pojemników, nie może być przekazana potrzebującym - odpowiada PCK. - Może jednak zostać wykorzystana do celów przemysłowych. PCK zdecydował się powierzyć recycling zbieranych tekstyliów specjalistom. Większość zgromadzonych rzeczy jest przeznaczana na cele przemysłowe, np. przerabiana na czyściwo, materiały do uszczelniania. Część trafia do sprzedaży w second handach. Za wszystkie zebrane tekstylia PCK otrzymuje pieniądze na obsługę dobroczynnych działań. Co ważne, dochody ze sprzedaży tekstyliów w danym województwie są przeznaczane na lokalną działalność PCK. Zostawiając ubrania w pojemnikach, pomagamy więc potrzebującym w swojej okolicy.

O szczegółowym podziale pozyskanych funduszy decyduje oddział okręgowy PCK, który może je przeznaczyć m. in. na: obsługę programów pomocowych dla dzieci z najbiedniejszych rodzin, wsparcie chorych, prowadzenie programów edukacyjnych czy utrzymanie systemu ratownictwa oraz pierwszej pomocy.

Gdzie w woj. kujawsko-pomorskim znajdują się pojemniki PCK na tekstylia?

W Kujawsko-Pomorskiem jest blisko 1300 pojemników PCK. Ich lista jest na bieżąco aktualizowana.

Tutaj znajdziesz listę wszystkich pojemników PCK w Kujawsko-Pomorskiem

PCK apeluje o zgłaszanie informacji, gdy któryś z pojemników będzie przepełniony: - Regularne opróżnianie pojemników leży po stronie naszych partnerów. Ponieważ zdarzało się, że pojemniki były niszczone lub przepełnione, postanowiliśmy na każdym z nich umieścić dane kontaktowe do oddziału PCK. Gorąco prosimy o sygnalizowanie wszelkich, niepokojących sytuacji, związanych ze stanem i umiejscowieniem pojemników.

Alternatywy dla pojemników PCK – co zrobić z niechcianymi ubraniami?

Obowiązek segregacji tekstyliów spoczywa na samorządach. Większość z nich ogranicza się do kierowania mieszkańców do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK). Jednak Ministerstwo Klimatu i Środowiska zachęca gminy do podejmowania inicjatyw, które wykraczają poza standardowe działania: - Zaangażowanie gmin jest kluczowe dla osiągnięcia celów minimalizacji powstawania odpadów, zwiększenia recyklingu i ponownego wykorzystania zasobów - podkreśla resort środowiska i przedstawia katalog dobrych praktyk, które sprawdziły się na świecie i są już stosowane w Polsce, m. in.:

  • zbiórka workowa - wyznaczenie dni, w których mieszkańcy mogą wystawić worki z tekstyliami przed domami;
  • kontenery na tekstylia w przestrzeniach miejskich, łatwo dostępnych dla mieszkańców, np. przy szkołach, centrach handlowych;
  • re-butik gminny - organizowanie punktów wymiany używanej odzieży, które promują ponowne użycie
  • wsparcie zbiórek charytatywnych w zakresie przekazywania używanej odzieży potrzebującym
  • współpraca z firmami, które przetwarzają tekstylia na nowe produkty, np. materiały izolacyjne, legowiska.

Na przełomie lat 2025/26 miasto Bydgoszcz planuje uruchomić trzy mobilne PSZOK-i, w których będzie można oddać tekstylia we wskazanym miejscu i terminie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska