Senat za zmianą nazwy UTP na Politechnika Bydgoska. Znamy wyniki głosowania!

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Dariusz Nawrocki
Dariusz Nawrocki
Nazwa Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich ma szansę funkcjonować od 1 września br., a to oznacza, że nowy rok akademicki 2021/2022 UTP rozpocząłby już jako politechnika
Nazwa Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich ma szansę funkcjonować od 1 września br., a to oznacza, że nowy rok akademicki 2021/2022 UTP rozpocząłby już jako politechnika Dariusz Bloch/Archiwum
W piątek (18 czerwca) Senat głosował w sprawie zmiany nazwy Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy na Politechnikę Bydgoską im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich. Znamy wyniki głosowania.

Zobacz wideo: Rozbudowa szpitala Biziela w Bydgoszczy

Senat jednogłośnie przyjął uchwałę na temat zmiany nazwy Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy na Politechnikę Bydgoską im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich.

Głosowało 99 senatorów. Wszyscy głosowali "za" uchwałą.

Zobaczcie:

Przypomnijmy, że głosowanie w Sejmie odbyło się 20 maja. Posłowie zagłosowali za zmianą nazwy UTP na Politechnikę Bydgoską im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich. Głosowało 454 posłów, za - 452, przeciw - 2, wstrzymało się - 0.

Teraz projekt musi jeszcze zatwierdzić Prezydent RP.

Przypomnijmy, że inicjatywa zyskała poparcie lokalnych władz. Stanowisko popierające powstanie politechniki jednogłośnie przyjęła Rada Miasta Bydgoszczy na sesji 28 kwietnia br. Tego samego dnia (28 kwietnia) projekt wpłynął do Sejmu, a dwa dni później skierowano go do I czytania.

Sejmowa Komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży poparła projekt jednogłośnie.

- Komisja wnioskowała, by uchwalić ten projekt ustawy bez poprawek, bo był bardzo dobrze przygotowany. Poprzedziło go chociażby referendum na uczelni - mówi poseł Magdalena Łośko. - Poza tym UTP spełnia wszelkie wymogi formalne, by stać się politechniką. Zmiana nazwy będzie ważna nie tylko z punktu widzenia samej uczelni, ale ma też ogromne znaczenie dla całego regionu.

Bydgoska uczelnia od siedmiu dekad kształci inżynierów.

- Poprzez zmianę nazwy uczelni chcemy podkreślić jej techniczny rodowód i charakter oraz jasno sprecyzować kierunek, w którym zamierzamy się rozwijać - mówi prof. dr hab. inż. Marek Adamski, rektor UTP. - Politechnika jest także odpowiedzią na oczekiwania naszego otoczenia biznesowo-gospodarczego. Chcemy stworzyć nową silną markę, a wraz nią wzmacniać akademicki charakter Bydgoszczy i województwa, wzmacniać rozwój naszego regionu.

Rektor UTP podkreśla też, że opierając się na doświadczeniach wszystkich 7 dotychczasowych wydziałów, zarówno technicznych jak i przyrodniczych, przyszła politechnika chce rozwijać kierunki interdyscyplinarne.

- Będziemy sukcesywnie poszerzać naszą ofertę dydaktyczną w ścisłej współpracy z otoczeniem biznesowo-gospodarczym, reagując na potrzeby zmieniającego się rynku pracy dla inżynierów. Stawiamy na kierunki realizowane z praktykami z Kujawsko-Pomorskiego oraz całej Polski - zaznacza prof. Marek Adamski.

Pod szyldem Politechnika Bydgoska uczelnia zamierza rozwijać też współpracę międzynarodową. W planach jest, m.in. utworzenie dedykowanego kierunku dla studentów z krajów azjatyckich.

Co zmiana nazwy UTP na politechnikę oznacza dla samych studentów?

- Nasza politechnika ma być miejscem spotkań innowatorów, ludzi kreatywnych - zapowiada prof. Marek Adamski. - Co ważne, od kiedy sama inicjatywa przeszła w etap konkretnych działań, a informacje o niej zostały przekazane opinii publicznej, o dyplomy politechniki pytają przyszli i obecni studenci.

A co właśnie dla nich oznacza zmiana nazwy?

- Dla studentów będzie to przede wszystkim wyższa identyfikowalność uzyskanego tytułu zawodowego (mgr inż. Politechniki Bydgoskiej) oraz wyższy prestiż - mówi dr hab. inż. Szymon Różański, rzecznik UTP. - Techniczny charakter uczelni przy jednoczesnym zagwarantowaniu niezależności i osobowości dyscyplin rolniczych czy chemicznych gwarantuje powstanie politechniki o interdyscyplinarnym charakterze.

Z przekształceniem UTP w politechnikę wiążą się, oczywiście, koszty.

- Konieczna będzie np. wymiana wszystkich tablic urzędowych i informacyjnych, pieczątek, wzorów dokumentów, strony internetowej, systemów informatycznych, adresów mailowych, identyfikacji logotypowej czy umów uczelni - mówi dr hab. inż. Szymon Różański, rzecznik UTP

Dodajmy też, że władze przyszłej politechniki upatrują również dużą szansę we współpracy z innymi bydgoskimi uczelniami w celu budowania akademickiego charakteru Bydgoszczy.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie