Wakacje? Piegrzymka? Odwiedziny u krewnych abo znajomych? Jak się okazuje, w 2015 roku jedynie 2,8% seniorów ze wsi (60 lat i więcej) wybrało się w prywatną podróż (krajową i/lub zagraniczną) z co najmniej jednym noclegiem. Generalnie częściej dom opuszczają panie. Odsetek kobiet w wieku 60 lat i więcej, które uczestniczyły w podróżach wyniósł stanowił 5,8% osób od piętnastego roku życia.
Sprawdźmy teraz aktywność kulturalną. GUS podaje, że 38,1% osób w wieku 60 lat lub więcej wchodziło w skład zespołów wokalnych i chórów. W tym - 36,9% postawiło na folklor.
Zobacz też: W rolnictwie wydarzyło się mniej wypadków, ale zginęło w nich więcej osób
Dobrym lub bardzo dobrym zdrowiem cieszyło się w ubiegłym roku 16,5% seniorów z terenów wiejskich. Dla porównania, w mieście było ich 23,5%. Na zły lub bardzo zły stan zdrowia żaliło się 34% starszych mieszkańców wsi. Miasta - 31,1%. Okazuje sie jednak, że to osoby ze wsi rzadziej zmagają się z długotrwałymi (minimum półrocznymi) dolegliwościami lub chorobami przewlekłymi. Mowa o 64,9% (w miastach to 68,3%). Jeśli chodzi o niepełnosprawność, zmaga się z nią 44% mieszkańców wsi.
Najczęstsze powody zgonów na wsi? Kłopoty z sercem były przyczyną ok. 54% wszystkich zgonów. Drugą - nowotwory, w tym nowotwory złośliwe.
Polecamy także: Co z tą przedsiębiorczością na terenach wiejskich? Sprawdzamy
Wyjątkowo negatywnie swoją sytuację materialną oceniały osoby w wieku 60 lat i więcej, zamieszkujące samotnie na wsi – prawie co trzecia oceniła swoją sytuację jako raczej złą lub złą. Sytuacja dochodowa gospodarstw domowych w miastach jest lepsza niż na wsiach. I to o o 26% (w przypadku gospodarstw z osobami w wieku 60 lat i więcej). GUS opisuje - na wsi gospodarstwa domowe, w skład których wchodzi osoba starsza, były liczniejsze niż w miastach, a przeciętna liczba osób wynosiła 3,4. Gospodarstwo domowe, w którym mieszkała przynajmniej jeden senior, częściej można było spotkać na wsi (46%) niż w mieście.
Sprawdź również: Spadł przeciętny dochód z 1 ha
Prognozy? Do 2050 roku przewiduje się spadek ludności o 4,5 milionów. Z drugiej jednak strony, zwiększy się liczba Polaków w wieku 60 lat i więcej. Za 34 lata aż 42% mieszkańców miast i 38% wsi będzie miało co najmniej sześćdziesiątkę.
Źródło: GUS