Kilka dni temu napisaliśmy, że w 2007 roku ważność straciły stare, książeczkowe, dowody osobiste. Zastąpiły je dokumenty plastikowe.
Ponieważ są one wydawane na dziesięć lat, ich posiadacze w tym roku muszą się pojawić w urzędzie miasta czy gminy i złożyć wniosek o wymianę dowodu osobistego na nowy.
>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<
W naszym regionie takich osób jest ponad 200 tysięcy, najwięcej w Bydgoszczy. Do tej pory formalności załatwiła połowa. Ponieważ do końca roku zostały niecałe cztery miesiące, więc można się spodziewać kolejek w urzędach.
Osoby po 65. roku życia już nie mają dowodu na stałe
Zadzwonił do nas Czytelnik z bydgoskich Bartodziejów: - Mam już ponad osiemdziesiąt lat. Po przeczytaniu artykułu w #„Gazecie Pomorskiej” dotyczącego obowiązkowej wymiany dowodów osobistych, od razu sprawdziłem ważność swojego dokumentu. Okazało się, że dostałem go na czas nieoznaczony. Czy to oznacza, że również muszę się specjalnie pofatygować do urzędu miasta, by złożyć wniosek o nowy dowód? - dopytuje się nasz prenumerator.
Inspektor Paweł Frasz z Referatu Dowodów Osobistych Urzędu Miasta w Bydgoszczy informuje, że osoba, która miała wystawiony dowód na czas nieoznaczony, nie musi wyrabiać nowego dokumentu.
- Od 1 marca 2015 roku nie wystawia się już dowodów na czas nieoznaczony - mówi Paweł Frasz.
Przed 1 marca 2015 roku dowody na stałe otrzymywały osoby, które ukończyły 65. rok życia. Po zmianie przepisów, dwa lata temu, dokument wydany osobie, która ma już 65 lat, jest ważny przez 10 lat od daty jego wydania.
Na nowy dokument czeka się krócej niż miesiąc
Sprawdźmy, kiedy upływa termin ważności naszego dokumentu. Z wnioskiem o nowy powinniśmy wystąpić co najmniej 30 dni przed upływem ważności obecnego dowodu.
W Ministerstwie Spraw Wew-nętrznych przypominają, że dowody zachowują ważność do #czasu upływu terminów w nich zawartych lub do momentu zmiany danych zawartych w dowodzie.
- Zmiana danych nie dotyczy jednak zmiany adresu zameldowania - dodają w MSW.
Wymiana dowodu osobistego nic nie kosztuje. Choć na odbiór nowego dokumentu ustawowo czeka się do 30 dni, z reguły jest on już gotowy po około trzech tygodniach od dnia złożenia wniosku.
Info z Polski - 7 września 2017 roku.