- To szeroki projekt, który w pierwszej kolejności dedyk-ujemy seniorom. Jest odwołaniem do Uniwersytetu Trzeciego Wieku, ale w przyszłości będziemy chcieli, aby zajęciami zainteresować dzieci i młodzież - zapowiada Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza.
Opiekunowi akademickiemu Międzypokoleniowego Centrum Wiedzy, prof. Aleksandrowi Gochowi, kardiologowi ze szpitala w Grudziądzu udało się stworzyć ciekawy program i pozyskać dobrą kadrę: - Osoby, które będą prowadziły wykłady są przygotowane zarówno do realizacji zajęć w ramach swoich dyscyplin jak i mają plan na wiele lat. Co istotne, związane są z Grudziądzem.
Wśród nich m.in. Robert Bonek - neurolog, Piotr Kasprzak - fizjoterapeuta, Marianna Gitner - Sawistowska - artystka plastyczka, Mariusz Żebrowski - historyk, Maciej Glamowski - nauki ekonomiczne.
- Chcieliśmy sprostać wymogom zarówno osób które chcą czerpać szeroką wiedzę z zakresu nauk medycznych, ale też kultury, sztuki czy historii i przygotować je do nowych wyzwań przed jakimi stajemy a związanymi z różnymi zagrożeniami: od konfliktów międzynarodowych poprzez rozwój bankowości elektronicznej - mówi prof. Goch.
Oto tygodniowy plan zajęć:
- poniedziałek: akademia zdrowia, wiedza obywatelska
- wtorek: dzień wolontariatu
- środa: kultura żywego słowa, czyli bliskie spotkania z poezją; dzieje regionu
- czwartek: nasz cyfrowy świat; sztuka cię szuka
- piątek: tai chi (chińska sztuka walki)
.
Zajęcia w Marinie, a docelowo w dawnym KaEmPik-u
Póki co zajęcia będą odbywały się w Marinie, ale jak zapowiada prezydent Glamowski celem jest też znalezienie stałej siedziby z bazą dydaktyczną, salami wykładowymi, salami do ćwiczeń dla „Centrum”. - W tym celu ma zostać wykorzystane jedno z pięter dawnego KaEmPiKu (Domu Korzeniewskich) na Rynku, którym administruje MPGN. Lada moment ma ruszyć tam remont, najpierw elewacji, następnie wnętrz. Zabiegamy cały czas o środki zewnętrzne na rewitalizację tego obiektu - podkreśla prezydent.
Pilotaż MCW jest skierowany do seniorów. - Trzeba pamiętać, że seniorzy przez długie lata swoją aktywnością zawodową, społeczną dawali dużo od siebie dla miasta. Chcemy ten projekt potraktować jako gest szacunku i wdzięczności wobec nich, aby teraz oni otrzymali coś od miasta - mówi Szymon Gurbin, wiceprezydent Grudziądza. - Będziemy starali się też zachęcić seniorów do działań wolontariackich, gdyż jeden dzień w tygodniu będzie poświęcony wolontariatowi.
Jak się zapisać?
Chętni, którzy chcą się zapisać do „Uniwersytetu Trzeciego Wieku” mogą pobierać deklaracje rekrutacyjne w wydziale kultury i sportu przy ul. Wybickiego 38 (w budynku klubu Akcent) od 9 lutego. Wypełnione indywidualnie należy złożyć do 20 lutego. Inaugurację semestru letniego zaplanowano na 3 marca. Ze względu na ograniczenia lokalowe jest limit miejsc: 40.
Szczegółowe informacje można także uzyskać pod numerem: 697 701 048.
Seniorzy! Indeksy czekają. W Grudziądzu rusza Uniwersytet Tr...
