W Grudziądzu trwają prace przygotowawcze do powstania technicznej uczelni wyższej na bazie Wojskowych Zakładów Uzbrojenia. Niedawno samorząd przekazał budynek pod bazę wykładową. Ponadto szpitalu w Grudziądzu współpracuje z Wyższą Szkołą Gospodarki prowadząc studia z zakresu pielęgniarstwa wykorzystując bazę lecznicy. Aby wzmocnić te działania i podjąć nowe z zakresu rozwoju szkolnictwa wyższego, prezydent powołał pełnomocnika.
- Chcemy reaktywować Uniwersytet Trzeciego Wieku. Mamy pomysł, aby na początku działał w oparciu o stowarzyszenie - mówi Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza. - Profesor Goch ma szerokie kontakty jeśli chodzi o zorganizowanie kadry akademickiej i sądzę że w tym obszarze będziemy zabezpieczeni.
Będą granty dla chcących rozwijać się naukowo
Prezydent Glamowski ma też wizję rozwinięcia współpracy z miastami partnerskimi i włączenia w ten plan różnych placówek czy to na przykład muzeum, biblioteki, stowarzyszeń. - Chcemy wspierać osoby mające aspiracje rozwoju naukowego, które chciałby zgłębiać wiedzę na temat miasta i także im dedykować granty w postaci budowania systemu stypendialnego na takie działania - wyjaśnia włodarz Grudziądza.
Po emeryturze na uniwersytet?
Z energią i entuzjazmem do pełnienia funkcji pełnomocnika do spraw szkolnictwa wyższego podchodzi prof. Goch: - Grudziądz ma tradycje naukowe. Trzeba pamiętać o jednym: rozwój naukowy tego miasta jest ciągłością która ma być akceleracją tego aby jak najwięcej ludzi w Grudziądzu miało wykształcenie wyższe.
Jak uważa prof. Goch powstanie UTW jest ważne dla miasta, ponieważ przechodząc na emeryturę można dalej się rozwijać i uczestniczyć w życiu społecznym. - To główne zadanie prezydenta i mojej osoby aby tym ludziom dać możliwość rozwoju naukowego we wszelkich obszarach: medycznych, pozamedycznych, humanistycznych i technicznych - podkreśla pełnomocnik. I dzieli się spostrzeżeniami: - Należy pamiętać, że w Grudziądzu jest ok. 100 tys. mieszkańców. Osoby starsze i w wieku średnim, które z różnych powodów czy to życiowych czy innych nie mogły uczestniczyć w rozwoju naukowym, szkoleniowym teraz będą miały taką drogę otwartą w postaci Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Pierwszy nabór do Uniwersytetu Trzeciego Wieku w lutym 2023
Najpierw ma on działać w formie stowarzyszeniowej, następnie uczelni. Plan zakład powstanie minimum dwóch stowarzyszeń do końca roku. Jedno w związku z rozruszaniem szkolnictwa wyższego wśród młodych, drugie wśród starszych. Pierwszy nabór do UTW miałby ruszyć w lutym przyszłego roku. Siedziba UTW będzie wytypowana na bazie infrastruktury oświatowej dotąd funkcjonującej w mieście. - Chcemy aby to było w centrum, by była dobra dostępność - uzupełnia prezydent Glamowski.
Szymon Gurbin, wiceprezydent: - Trudne i ambitne zadanie przed nami. Obieramy metodę małych kroków i potrzebna jest determinacja ale jest to potrzebne bo Grudziądz powinien inwestować w warstwę intelektualną co w mojej ocenie nie było robione przez długie lata.
