Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Seniorzy mogą być na drodze bezpieczniejsi. Rusza ogólnopolska akcja „Senior na drodze do… bezpieczeństwa!”

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Ci rowerzyści, mający „swoje lata”, to świadomi uczestnicy ruchu drogowego, ale wielu innych cyklistów nie ma wiedzy o zagrożeniach, w tym tych wynikających ze swojego wieku. Warto więc wiedzę uzupełnić
Ci rowerzyści, mający „swoje lata”, to świadomi uczestnicy ruchu drogowego, ale wielu innych cyklistów nie ma wiedzy o zagrożeniach, w tym tych wynikających ze swojego wieku. Warto więc wiedzę uzupełnić Fot. Marek Weckwerth/ Archiwum
Wzrok już nie tak bystry, słuch przytępiony, opóźnione reakcje, nie najlepsze samopoczucie – to podstawowe objawy jakie mogą charakteryzować kierowcę po 60. roku życia. Niestety, zmiany fizjologiczne związane z wiekiem mogą wpływać na bezpieczeństwo na drodze.

I właśnie dlatego 18 września rusza kampania społeczna skierowana do kierowców, pieszych i rowerzystów powyżej sześćdziesiątki. Każdy chętny będzie mógł wziąć udział w warsztatach prowadzonych przez policjantów z lokalnych wydziałów ruchu drogowego, podczas których dowiedzą się, jakie zagrożenia wynikają z niezachowania ostrożności podczas poruszaniu się po drodze.

W naszym regionie w październiku

Zajęcia organizowane będą w każdym z 16 województw od września do listopada. W Kujawsko-Pomorskiem odbędą się 24 października (wtorek) w Świeciu, 25 października (środa) w Koronowie i nazajutrz w Łysomicach.

Mieszkańcom południowo-zachodniej części naszego regionu bliżej może być do Gniezna (Wielkopolska) – tam warsztaty planowane są na 27 października (piątek), zaś południowej – do Konina (Stare Miasto) 28 października (sobota). Zajęcia odbędą się na Uniwersytetach Trzeciego Wieku, Miejskich Ośrodkach Kultury i innych lokalizacjach (dokładne adresy podane zostaną później).

Dowiesz się o zagrożeniach

– Podczas akcji„ Senior na drodze do… bezpieczeństwa!”, chcemy pokazać uczestnikom ruchu drogowego powyżej 60 roku życia, jakie zagrożenia wynikają z niezachowania szczególnej ostrożności przy poruszaniu się po drodze. W ramach warsztatów korzystamy ze sprawdzonych modeli międzynarodowych oraz własnych doświadczeń – powiedział minister infrastruktury, przewodniczący Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Andrzej Adamczyk.

Seniorzy częściej ulegają wypadkom

Ze policyjnych statystyk wynika, że seniorzy częściej ulegają poważnym wypadkom na drogach. W roku 2022 uległo im 5 tys. 955 osób powyżej 60. roku życia, z czego 590 poniosło śmierć.

– Pomimo przewidywalnego spadku liczby ludności w Polsce, spodziewany jest systematyczny wzrost liczby osób powyżej 60 roku życia, dlatego działania edukacyjne wśród starszych uczestników ruchu drogowego są niezwykle ważne. Realizowane działania mają na celu zmianę postaw i zachowań, a także zmniejszenie liczby ofiar śmiertelnych i rannych wśród seniorów– stwierdził Rafał Weber, wiceminister infrastruktur, zastępca przewodniczącego Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Warto sobie wszystko przypomnieć

Organizatorzy (Ministerstwo Infrastruktury, Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, policja oraz Żandarmeria Wojskowa) chcą przypomnieć uczestnikom zajęć o obowiązujących zasadach poruszania się w ruchu drogowym, a tym samym wpłynąć na zmniejszenie liczby ofiar śmiertelnych i rannych.

To też może Cię zainteresować

Często bywa tak, że kierowca, który zdobył prawo jazdy dekady temu, nie uzupełnia swej wiedzy na temat zmian w przepisach ruchu drogowego, a te właśnie w ostatnich latach mocno się w Polsce zmieniają, aby dostosować się bardziej do zachodnich standardów.

Seniorzy będą mogli też poznać podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. W ramach akcji poruszone zostaną takie tematy, jak efekty uboczne przyjmowania leków, ich wpływ na zdolność kierowania pojazdami czy prawidłowe stosowanie elementów odblaskowych.

Na miejscu przeglądną Ci rower

Na miejsce spotkania warto przyjechać własnym rowerem, dzięki czemu będzie można skorzystać z bezpłatnego przeglądu technicznego jednośladu, a nawet uzupełnić braki w oświetleniu, tak aby był wyposażony zgodnie z obowiązującymi przepisami.

We wrześniu zmrok zapada coraz szybciej i wieczorne powroty na rowerze z przejażdżki lub z działki rekreacyjnej często kończą się w ciemnościach. A rowery bardzo często nie posiadają żadnego oświetlenia, co świadczy tylko tym, że ich właściciele nie mają świadomości o tym, że jazda bez lampek może się zakończyć potrąceniem przez samochód i śmiercią.

Mało wypadków, słaba zdawalność

- Kierowcy po sześćdziesiątym roku życia powodują najmniej wypadków drogowych, co wynika z policyjnych statystyk. Jednak jako ci, którzy z różnych przyczyn podchodzą do egzaminów państwowych, radzą sobie na najlepiej – stwierdza Andrzej Gross, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Bydgoszczy.

Dość powiedzieć, że od początku 2022 rok do 11 września tego roku na 294 podejścia do egzaminów w bydgoskim WORD-zie osób 60 +, powiodło się tylko 24 osobom.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska