Funkcjonariusze w rozmowie z seniorami poruszyli ważne tematy dotyczące m.in. oszustw tzw. metodą na wnuczka, policjanta, funkcjonariusza CBŚP i pracownika energetyki – relacjonuje Bartosz Wiese, oficer prasowy KPP w Tucholi. - Zaprezentowaliśmy krótkie filmy instruktażowe obrazujące mechanizmy działania oszustów i wskazali jak się przed nimi bronić.
Następnie policjanci omówili elementy umundurowania oraz wyposażenia do służby jakie powinien posiadać funkcjonariusz. Mundurowi apelowali również do uczestników o rozwagę przy zakupie przedmiotów po zaniżonej cenie. Przestrzegali też przed okazywaniem zbytniej ufności podczas zawierania różnego rodzaju umów. Prezentowali mechanizmy tworzenia bezpiecznych haseł.
Na koniec spotkania policjanci przekazali wszystkim uczestnikom tzw. "Kopertę życia". Jest to karta informacyjna, będąca wstępnym wywiadem lekarskim jaki jest przeprowadzany przy udzielaniu pomocy medycznej. Wkłada się ją do lodówki, gdyż znajduje się ona na wyposażeniu każdego gospodarstwa domowego. Karta zawiera m.in. dane właściciela, telefon kontaktowy do osób najbliższych, zażywane leki czy alergie. Informacje te są nieocenioną pomocą dla służb (Policji, Straży Pożarnej, Służby Zdrowia), które udzielają niezbędnej pomocy w nagłych przypadkach, a tym samym zwiększa poczucie bezpieczeństwa osób starszych i samotnych. Koperta ma kojarzyć się wszystkim z tzw. dobrą praktyką.
