W Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej na stację dworca PKP w Sępólnie Krajeńskim wjechał pociąg relacji Bydgoszcz - Nakło nad Notecią - Więcbork - Chojnice Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że ta linia kolejowa jest już od dawna nieczynną dla pociągów osobowych. Mało tego, był to kultowy pociąg z czasów PRL-u!
Oliwkowe Warsy ciągnięte przez „Fiata”
Sentymentalną podróż można było odbyć dzięki inicjatywie Chojnickiego Stowarzyszenie Miłośników oraz Turystyki Kolejowej TURKOL, które zorganizowały Kolejową Majówkę. Trzy wagony przedziałowe i restauracyjny Wars w oryginalnej w latach 80. barwie oliwkowej pociągnęła lokomotywa SU45-079.
- To oferta specjalna podróżowania na pokładzie specjalnego pociągu ciągniętego przez kultową, polską lokomotywę spalinową serii SU45. To okazja dla sympatyków kolei do "zaliczenia" odcinków linii całkowicie zapomnianych lub nieczynnych w ruchu pasażerskim. Pociąg, oprócz zabytkowej lokomotywy, zestawiony jest także z historycznych wagonów pasażerskich z lat 70. XX wieku: przedziałowych wagonów 1 i 2 klasy oraz wagonu barowego WARS – mówi Damian Otta, prezes Chojnickiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei.
Był to historyczny moment i pewnie niejednemu mieszkańcowi Krajny zakręciła się łezka w oku. Ta właśnie lokomotywa, zwana „Fiatem”, przez wiele lat była w Chojnicach. Po wycofaniu z pracy kupili ją pasjonaci kolejnictwa z Wrocławia, wyremontowali i dzięki temu można było po raz kolejny ją zobaczyć, a nawet odbyć nią krótką podróż po południowej części Pomorza. Powrót był zabytkowym autobusem z lat 80. autosanem H9-21.
Zobacz także: Pułkownik Piotr Wagner z Sępólna Krajeńskiego mianowany na generała brygady Wojska Polskiego
Stacja biało-czerwona
Sępoleńska stacja kolejowa na kilkadziesiąt minut stała się również areną wydarzeń patriotycznych. Rekonstrukcja historyczna pod hasłem „Stacja biało-czerwona” nawiązywała do Cudu nad Wisłą.
- Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej stał się dla nas inspiracją do zrekonstruowania mobilizacji wojskowej z 1920 roku – mówi Michał Pick z Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim.
Była to okazja to przeniesienia się w czasie o ponad 100 lat. Dworzec zapełnił się aktorami przebranymi w historyczne stroje, zmieniło się też nieco samo otoczenie peronu.
Zobacz zdjęcia z wjazdu kultowego pociągu PRL w Sępólnie:
