Sępólno Krajeńskie. Coraz drożej za śmieci. Apel samorządowców powiatu sępoleńskiego do premiera

Sandra Szymańska
Sandra Szymańska
Burmistrzowie i wójt gmin powiatu sępoleńskiego wystosowały apel do premiera Mateusza Morawieckiego o uzdrowienie sektora gospodarki odpadami komunalnym
Burmistrzowie i wójt gmin powiatu sępoleńskiego wystosowały apel do premiera Mateusza Morawieckiego o uzdrowienie sektora gospodarki odpadami komunalnym fot. Sandra Szymańska
Samorządy powiatu sępoleńskiego wystosowały apel do premiera Mateusza Morawieckiego o uzdrowienie sektora gospodarki odpadami komunalnymi. Władze wskazują na problemy, z którymi się borykają, a jednocześnie rozwiązania, które mogłyby je rozwiązać. Chory system sprawia, że największymi kosztami są obciążani mieszkańcy, a gminy nie mają na nic wpływu.

Zobacz wideo: Tyle dostaniemy teraz minimum za pracę w 2021 roku.

Burmistrzowie Sępólna, Więcborka i Kamienia oraz wójt Sośna apelują do premiera

Burmistrzowie Sępólna, Więcborka i Kamienia oraz wójt Sośna jako władze gmin wiejskich i miejsko-wiejskich od kilku lat borykają się z problemami dotyczącymi gospodarki śmieciowej. Właśnie te małe samorządy najbardziej odczuwają „rewolucję śmieciową” z 2012 roku, która spowodowała, że na rynku lawinowo wzrosły ceny za odbiór i gospodarowanie odpadami. Samorządy nie mają na to żadnego wpływu, a konsekwencje ponosić muszą sami mieszkańcy, którzy co roku płacą coraz więcej za śmieci.

„ Jest to rażąca niesprawiedliwość społeczna i wymaga podjęcia radykalnych działań, których efektem będzie odciążenie mieszkańców” – apelują w liście do premiera Mateusza Morawieckiego samorządowcy z powiatu sępoleńskiego.

Po znowelizowaniu ustawy mamy do czynienia z sytuacją kuriozalną. Jak czytamy w apelu „obecnie   selektywna zbiórka odpadów generuje koszty porównywalne do kosztów za odbiór i zagospodarowanie odpadów zmieszanych”. To oznacza, że finansowo segregacja się nie opłaca.

I dalej: „Wzrost kosztów wywozu odpadów i ich zagospodarowania wynika m.in. z: wyższych cen oferowanych przez firmy wybierane w gminnych przetargach (co częściowo wiąże się z podwyżką kosztów pracy), niskiego poziomu konkurencji między przedsiębiorstwami składającymi oferty, a nawet jej brak. Po trzecie, wyższe koszty wynikają też z konieczności realizowania minimalnej ustawowej częstotliwości odbioru odpadów, wyższych stawek opłat za gospodarowanie odpadami w instalacjach do przetwarzania odpadów komunalnych w tzw. RIPOK-ach. W ostatnim czasie nastąpił tam znaczny wzrost opłat za przyjęcie do odzysku – recyklingu odpadów komunalnych zebranych selektywnie”. Burmistrzowie i wójt upatrują również przyczyn w nieefektywnym rynku instalacji przetwarzania odpadów (brak recyklerów).

Należy uzdrowić sektor gospodarki odpadami komunalnymi. Konsekwencje ponoszą mieszkańcy
-Samorządowcy powiatu sępoleńskiego

"Kosztami obłożyć producentów opakowań"

Jednocześnie podsuwają premierowi rozwiązania, które pomogłyby w odciążeniu finansowo gmin, tym samym - mieszkańców. Przede wszystkim należałoby największymi kosztami obłożyć tych, którzy de facto śmieci produkują, czyli producentów plastikowych opakowań. Ich zdaniem, pieniądze od ich wytwórców    powinny trafiać do gmin.

W przypadku małych gmin, takie jak w powiecie sępoleńskim, rozwiązaniem „od ręki” byłoby dostosowanie częstotliwości wywozu odpadów zmieszanych i biodegradowalnych do potrzeb danej miejscowości Teraz harmonogram wywozu narzuca ustawa. Samorządowcy piszą też u umożliwieniu powierzania zadań komunalnym jednostkom budżetowym w systemie „in house”.   

- To znaczy, że jeśli samorząd ma taka firmę zajmującą się gospodarką odpadami, to chcemy by była możliwość zlecania usług tej firmie, by nie trzeba było ogłaszać przetargów – wyjaśnia burmistrz Sępólna Krajeńskiego Waldemar Stupałkowski.

Samorządowcy chcieliby również powrotu do ryczałtowego ustalania ceny za odbiór i zagospodarowanie odpadów. Po znowelizowaniu ustawy gminy płacą za liczbę zebranych ton śmieci, a te, jak zauważyli, znacznie wzrosły.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie