Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sępólno. Na otwarciu wystawy o pszczołach w ekslibrisach raczono wszystkich miodownikiem

LUCYNA SZTANDERA
Józef Bondarczyk
Józef Bondarczyk Lucyna Sztandera
Józef Bondarczyk wraz z żoną Haliną od 40 lat zajmują się pszczołami. Wystawa "Pszczoły w ekslibrisach", którą otwarto w bibliotece, to zaledwie fragment zbiorów związanych z tym owadem.

Zaczęło się od pasieki, którą Józef Bondarczyk założył w 1969 r. po namowie mamy, jako że - jak sam tłumaczy - w rodzinie pszczoły były od zawsze. Równocześnie działał w Polskim Związku Pszczelarskim. Był nawet członkiem Zarządu Głównego Polskiego Związku Pszczelarzy w Warszawie. Drugą jego pasją stało się kolekcjonowanie wszystkiego, co związane jest z pszczelarstwem.

- Zbieraliśmy z żoną wszystko: i malarstwo, i znaczki, i ceramikę. Czasami nawet zerowej wartości, ale dla nas każdy przedmiot z motywem pszczoły był istotny - powiedział podczas otwarcia gospodarz wieczoru.

Bibliofilstwo to ich pasja

Pierwszym zbiorem były książki pszczelarskie, a początkiem kilka starych broszur z biblioteki rodzinnej. Obecnie księgozbiór liczy około tysiąca pozycji, w tym kilkadziesiąt z XIX, a nawet XVIII wieku.

Z czasem powstały zbiory filatelistyczne, medali, znaczków metalowych, proporczyków, ceramiki, szkła, malarstwa, grafiki, starego sprzętu pszczelarskiego, biżuterii, a nawet miodów pitnych i nalewek. Zbiory pszczelarskie państwa Bondarczyków były prezentowane na wielu wystawach. Ta w Sępólnie miała pokazywać pszczoły w exlibrisach, ale została wzbogacona też o znaczki i książki o tematyce pszczelarskiej.

Pracowity jak pszczółka

Czym jest ekslibris? Jak tłumaczył pszczelarz, jego funkcją jest opisywanie właściciela księgozbioru, jego zbiorów, zainteresowań, zawodu. Wykonany jest na ogół w technice grafiki, litografii, akwaforty, miedziorytu, drzeworytu, linorytu, a ostatnio również przy użyciu techniki komputerowej.

- Obecnie ekslibris zmienił swoją funkcję, z czysto użytecznej, to znaczy oznaczania książki jako części biblioteki domowej czy rodowej, przyjął formę małego dzieła artystycznego, często wykonywanego dla kolekcjonerów - opowiadał Józef Bondarczyk. - Jednym z tematów uwiecznianych jest właśnie symbolika pszczelarska. Spotykamy tu ule, barcie, plastry miodu i pszczoły na kwiatach. Niekiedy ekslibrisy z pszczołą wykonywane są nie tylko dla pszczelarzy, gdyż pszczoła jest symbolem pracowitości, ładu, zaradności i umiłowania domu.
Na wystawie w sępoleńskiej bibliotece zaprezentowano ekslibrisy różnych autorów. Niektóre z nich były robione specjalnie dla pana Józefa.

Są katalogi

Jedna tablica została poświęcona ekslibrisom o Janie Pawle II, których państwo Bondarczykowie mają szeroką kolekcję. Ta cząstka została przygotowana ze względu na Tydzień Kultury Chrześcijańskiej. Z okazji wystawy Biblioteka Publiczna im. Jarosława Iwaszkiewicza wydała dwa katalogi okolicznościowe o ekslibrisach ze zbiorów Bondarczyka. Jeden o pszczołach, a drugi - poświęcony pamięci Jana Pawła II.

A podczas otwarcia wystawy było slodko, bo nie zabrakło miodownika i nalewki miodowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska