„Krajeński Anioł” i „Krajeńska Iskierka” to nagrody pod patronatem starosty sępoleńskiego przyznawane co roku decyzją Powiatowej Rady do Spraw Osób Niepełnosprawnych. Wręczenie tego wyróżnienia za 2019 rok znacznie przesunęło się w terminie i trafiło na ręce laureatów dopiero na piątkowej (28 maja) sesji Rady Powiatu Sępoleńskiego.
Nagroda „Krajeński Anioł” przeznaczona jest dla uhonorowania tych osób, które w różny sposób niosą pomoc niepełnosprawnym, wspierają ich działania oraz krzewią ideę bezinteresownej działalności na rzecz drugiego człowieka.
By seniorom żyło się lepiej - Zofia Najdowska laureatką „Krajeńskiego Anioła”
Nagrodę „Krajeński Anioł 2019” otrzymała Zofia Najdowska, przewodnicząca Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów Oddziału Koła w Więcborku. To nominacja Tomasz Siekierki, dyrektora Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Więcborku.
- Pani Zofia pracowicie, aktywnie i pomysłowo rozwija różnorodne działania na rzecz emerytów. Z pełnym zaangażowaniem dba o rozwój związku. Dzięki jej inicjatywnie i pomysłowości z pozytywnym wynikiem otrzymuje dotacje. Wszystkie przedsięwzięcia organizowane przez Związek mają charakter otwarty, mogą korzystać z nich osoby niezrzeszone. W 2019 roku z inicjatywy pani Zofii, Związek zorganizował łącznie 10 form wsparcia, w których łącznie wzięło udział 893 osoby. Najważniejszym wydarzeniem jest coroczny Wieczór Seniora. Pani Zofia niesie bezinteresowną pomoc osobom starszym i niepełnosprawnym, poświęcając swój wolny czas – uzasadniała Monika Lipecka, przewodnicząca Powiatowej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych.
- Udomowione dziki trafią do Myślęcinka, o ile PIW wycofa się z pomysłu ich odstrzału
- W Sępólnie rozegrano 28 Mistrzostwa Polski Sprawni-Razem w Lekkiej Atletyce. Zdjęcia
- Budowa obwodnicy Sępólna Krajeńskiego. Naruszą użytek czy wysiedlą mieszkańca?
- Osobowość Roku 2020 powiatu sępoleńskiego. Oto zwycięzcy! [zdjęcia, wyniki]
Zofia Najdowska, odbierając statuetkę i list gratulacyjny, podziękowała za wyróżnienie, które jest dla niej docenieniem jej działalności.
- Jest mi niezwykle miło. Sama jestem emerytką już 20 lat. A 19 lat z tego okresu emerytalnego to moja mobilizacja innych seniorów do tego, by nie byli bierni, by byli aktywni i pokochali swoją pogodną jesień życia. By nie dali się starości – powiedziała laureatka.
„Łączenie pokoleń” - uczniowie SP nr 3 w Sępólnie „Krajeńskimi Iskierkami”
Druga nagroda, „Krajeńska Iskierka”, dedykowana jest dzieciom i młodzieży do 18. roku życia, która w różny sposób niesie pomoc drugiemu człowiekowi i krzewi ideę wolontariatu. Za 2019 rok to wyróżnienie powędrowało do grupy wolontariuszy z klasy 7c Szkoły Podstawowej nr 3 w Sępólnie Krajeńskim i jej wychowawczyni Iwony Jurek. Wolontariuszy nominował Ośrodek Pomocy Społecznej w Sępólnie.
- Uczniowie od kilku lat zaangażowani są w pomoc drugiemu człowiekowi. W pełni angażują się w pracę na rzecz osób starszych. Spotykają się cyklicznie w ramach realizowanych projektów socjalnych, przygotowują różne występy artystyczne dostosowane do tematyki spotkań. Współpracują z seniorami w gminie Sępólno i Kamień – powiedziała Monika Lipecka, wymieniając przykłady przedsięwzięć.
Nagrodę Krajeńska Iskierka odebrało troje przedstawicieli klasy i ich wychowawczyni.
- Podziękowania należą się moim oddanym uczniom, którzy podążyli za moimi pomysłami i pasją pomagania drugiemu człowiekowi i nigdy mnie nie zawiedli. Wszystko zaczęło się w klasie czwartej od Poloneza, ponieważ ośrodek pomocy społecznej zaprosił nas do zatańczenia go i gdzieś nas wtedy dostrzeżono. Wspólnie z seniorami bawimy się, widzimy, że takie łączenie pokoleń sprawia im ogromną radość – zaznaczyła Iwona Jurek.
Spica Meble Dariusz Spica z Witkowa z „Kluczem Przedsiębiorczości”
O uhonorowanie „Złotym Kluczem Przedsiębiorczości 2020” firmy Spica Meble wnioskował burmistrz Kamienia Krajeńskiego. Dariusz Spica prowadzi firmę Spica Meble w Witkowie w gminie Kamień. Przedsiębiorstwo zajmuje się kompleksowym wyposażaniem wnętrz. Produkuje meble kuchenne, garderoby, biblioteki, sypialnie, balustrady i schody.
- Wyroby wyróżnia unikalny styl i elegancja. Firma kieruje się ideą tworzenia niezwykłych miejsc, wyróżniających się wysoką funkcjonalnością i niepowtarzalnym klimatem. Stawia na innowacyjność, rozwój nowych technologii oraz eko-innowacyjność, która umożliwi efektywne wykorzystanie surowców i redukcję kosztów. Klienci firmy mogą liczyć na profesjonalną wizualizację komputerową, projekt techniczny przyłączy oraz poradę specjalistów w zakresie projektowania wnętrz – uzasadniał starosta Jarosław Tadych.
Dariusz Spica odebrał nagrodę wraz z żoną, z którą wspólnie pracuje.
- Właściciel to jedynie motor napędowy sukcesu i rozwoju firmy. To tylko jednostka. Dlatego serdecznie dziękuję za zaangażowanie moim pracownikom, także tym, którzy stawiali tutaj pierwsze kroki. Projekty, które realizujemy na rynku lokalnym i zagranicznym, nie są łatwe, a bez kadry byłoby to niemożliwe. Drugim motorem napędowym jest moja małżonka – powiedział nagrodzony.
Tak się składa, że Dariusz Spica jest wychowankiem Iwony Jurek. Spotkanie po latach na tej samej sali w takich okolicznościach było dla obojga miłym przeżyciem.
Zobacz zdjęcia z wręczenia nagród "Krajeński Anioł", "Krajeńska Iskierka" i "Złoty Klucz Przedsiębiorczości":
