Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sezon w pełni. Sprawdź, co zrobić, by popływać motorówką

(m)
Jeśli silnik ma odpowiednio dużą moc, sternik może trochę poszaleć. Turystyka motorowodna polega na czymś innym - na wodnej włóczędze. Zmieniające się krajobrazy, wciąż nowe przystanie i nowi ludzie - to magnetyczna moc przyciągająca wodniaków
Jeśli silnik ma odpowiednio dużą moc, sternik może trochę poszaleć. Turystyka motorowodna polega na czymś innym - na wodnej włóczędze. Zmieniające się krajobrazy, wciąż nowe przystanie i nowi ludzie - to magnetyczna moc przyciągająca wodniaków Fot. sxc
Amatorskie sporty motorowodne mają swych zagorzałych zwolenników. Cieszą się oni wolnością jaką daje pokonywanie fal i wiatr we włosach.

Niektórych "nakręca" szybkość i ryk silnika, inni wolą swobodną wodną włóczęgę - nie prędkość jest dla nich ważna, a zmieniający się powoli krajobraz, noclegi wciąż w innym miejscu i kontakty z ludźmi.

Liczy się silnik

Łodzie motorowe to jednostki pływające, których głównym napędem jest silnik (w odróżnieniu od łodzi żaglowych lub wiosłowych). Określenie "jacht motorowy" oznacza jednostkę pływającą służącą wyłącznie celom sportowym, turystycznym i rekreacyjnym, ewentualnie szkoleniowym.

Dodajmy, że małe jachty motorowe (zwłaszcza pozbawione kabiny) nazywa się potocznie motorówkami.

Uprawnienia

Do prowadzenia łodzi z silnikiem o mocy do 5 kW (6,65 KM) nie potrzeba żadnych uprawnień. Powyżej tej wielkości musimy posiadać już patent motorowodny.

Pierwszym stopniem wtajemniczenia jest sternik motorowodny. Dokument uprawnia do prowadzenia łodzi z silnikiem o mocy 60 kW (80 KM) po wodach śródlądowych i po morzu do 2 mil od brzegu, tylko w porze dziennej. Patent może zdobyć 12-latek.

Mariusz Krajczewski, prezes Bydgoskiego Klubu Motorowodnego "MORS" przypomina, że każda łódź motorowa o mocy powyżej 10 kW musi być zarejestrowana. W regionie kujawsko-pomorskim zajmuje się tym właśnie Mariusz Krajczewski, tel. kom: 604-249-475.

Przepisy żeglugowe

Na wodach śródlądowych obowiązują podobne przepisy, jak na publicznych drogach lądowych. Nikogo nie powinien więc dziwić fakt, że są tam znaki żeglugowe i obowiązują ogólne zasady poruszania się i tzw. prawo drogi. Muszą się do tego stosować wszyscy wodniacy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska