Artur Bogacki
Aneta Zurek / Polska Press
W pierwszym spotkaniu siatkarskiego XVI Memoriału Huberta Jerzego Wagnera w Tauron Arenie Kraków Polacy wygrali z Kanadą. W inaguracyjnej partii nasi siatkarze obronili trzy setbole, w drugiej i trzeciej rozbili rywali. POLSKA - KANADA LIVE NA ŻYWO WYNIK 24.08.2018

Polska - Kanada 3:0 (29:27, 25:17, 25:19)
Polska:
Łomacz, Kurek, P. Nowakowski, Kochanowski, Śliwka, Kubiak, Wojtaszek (libero) oraz Szalpuk, Konarski, Bieniek.
Kanada: Sanders, Sclater, Van Berkel, Vigrass, Hoag, Loeppky, Marshall (libero) oraz Blankenau, Vandoorn, Vernon-Evans, Szwarc.

Początek był wyrównany, żadnej ze stron nie udało się uzyskać większej przewagi. Wydawało się, że przełom nastąpił po akcji Polaków na 7:5 (atakiem z szóstej strefy skończył ją Michał Kubiak, a wcześniej pojedynczym blokiem błysnął Aleksander Śliwka), ale po chwili znów był remis. Długo to Polacy mieli 1-2 "oczka" przewagi (m.in. 14:12 po asie serwisowym Bartosza Kurka), a na drugiej przerwie technicznej było 16:14.

ZDJĘCIA Z MECZU POLSKA - KANADA

Memoriał Wagnera 2018

Wkrótce inicjatywę przejęli Kanadyjczycy, prowadzeni przez byłego selekcjonera reprezentacji Polski, Stephane'a Antigę. Przy wyniku 18:19 to trener Vital Heynen poprosił o czas, lecz następnie było 19:21. W trudnych chwilach ciężar zdobywania punktów wziął na siebie kapitan Kubiak, m.in. kończąc atak z trudnej pozycji na skrzydle. Po zbiciu z krótkiej Jakuba Kochanowskiego było 22:22, a równie ważną robotę w tej wymianie wykonał Kurek, bo to po jego atomowym serwisie rywale oddali piłkę za darmo.

ZDJĘCIA KIBICÓW Z MECZU POLSKA - KANADA

Końcówka była bardzo gorąca. Po zepsutej przez gości zagrywce Biało-Czerwoni mieli setbola, lecz Kubiak zaserwował w siatkę. Następnie to Kanadyjczycy mieli trzy piłki setowe, nasi siatkarze się obronili, za trzecim razem bardzo szczęśliwie (rywale dotknęli siatki). Przy 27:27 Kubiak udanie skontrował, a następnie Śliwka "ustrzelił" zagrywką Nicholasa Hoaga i Polacy wzięli pierwszą partię.

Druga odsłona (gospodarze wyszli na parkiet w takim samym składzie) była koncertowa w wykonaniu Polaków. Rozpoczęła się od prowadzenia 6:3. Po przerwie technicznej nasza ekipa, przy serwisie Grzegorza Łomacza, zdobywa dwa kolejne punkty i było 10:6. Mocną stroną była właśnie zagrywka. Po kolejnym asie, tym razem Śliwki, przewaga wzrosła do 5 "oczek" - 12:7. Polacy ostrzeliwali goście z pola serwisowego - 16:11 po asie Kubiaka, 21:14 - Śliwki. W tej partii nic już nie mogło powstrzymać naszych siatkarzy.

W trzecim secie układ sił się zmienił, to goście grali skuteczniej (6:8 na pierwszej przerwie technicznej). Od stanu 7:9 inicjatywę przejęli Polacy, zdobyli pięć puntów z rzędu (przy dobre zagrywce Śliwki, dwa asy), a na drugą przerwę schodzili przy stanie 16:12 (Śliwa zbił przechodzącą piłkę). Rywale zbliżyli się na 2 „oczka”, ale losów meczu nie odwrócili.

W kadrze meczowej zabrakło Fabiana Drzyzgi, który ze względów rodzinnych (urodziła mu się córka) opuścił zgrupowanie. Tymczasowo (na pewno także w sobotę, być może w niedziele) zastępuje go Marcin Komenda.