"Obywatele do Senatu" to inicjatywa polityczna prezydentów Wrocławia i Krakowa. Według założeń ma to być alternatywne ugrupowanie dla partii politycznych. Z tej listy kandydują ludzie z dużym zaufaniem społecznym. Uznano, że taką osobą jest właśnie prof. Marian Filar
- Moim programem wyborczym jest brak programu. Przygotowałem siedem głównych przykazań. Jedno z nich brzmi: "Nigdy nie mów ludziom nieprawdy. Nawet najgorsza prawda jest lepsza niż kłamstwo". Kolejne to: "Pamiętaj, że ludzie są celem polityki, a nie środkiem w osiągnięciu celu". "Nie udawaj mądrego - jeśli czegoś nie wiesz, zapytaj tych, którzy lepiej od ciebie wiedzą" - to następne motto profesora. Filar może liczyć na poparcie PSL-u, który w Toruniu nie wystawia swojego kandydata do Senatu. Będzie wspierać działania tego ugrupowania.
Czytaj także: [Gdy w Toruniu zachodzi słońce, rusza wyścig do Sejmu**](http://www.pomorska.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20110819/WYBORYPARLAMENTARNE/219387436)
Przed prof. Filarem trudny bój. Po zmianach w ordynacji w wyborach do Senatu obowiązuje system jednomandatowy. Oznacza to, że z naszego okręgu do wyższej izby parlamentu dostanie się tylko jeden kandydat. Jego przeciwnikami będą: Marian Frąckiewicz z SLD, Jarosław Milczarek z SDPL, prof. Wojciech Polak z PiS i Jan Wyrowiński z PO.
**