https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Siedem superfilmów

(aga)
Kadr z filmu "Austeria".roli głównej  wystąpił Franciszek Pieczka.
Kadr z filmu "Austeria".roli głównej wystąpił Franciszek Pieczka. Fot.internet
Od kilku tygodni informujemy Państwa o atrakcjach, związanych z obchodami uroczystości "Pamięć i Tolerancja".

W ich ramach pojawił się kolejny, bardzo interesujący punkt programu.

Chodzi o siedem filmów o tematyce Żydowskiej, które w Świeciu będzie można obejrzeć za darmo. Radość z owej propozycji jest tym większa, że będą to czołowe produkcje polskiego kina, wyreżyserowane przez autentycznych mistrzów, jak Jan Jakub Kolski, Wojciech Jerzy Has czy Agnieszka Holland.

Dokumentalne

Przegląd ruszy 11 maja. Zakończy się dwa dni później. Rozpocznie go blok filmów dokumentalnych, skierowany głównie do młodzieży

"Fotoamator" - Dariusza Jabłońskiego z 1998 r. - inspirowany serią kolorowych slajdów, odnalezionych w austriackim antykwariacie w 1987 r. Wykonał je w łódzkim getcie jego główny księgowy.

"Ktoś pamięta moje imię" - Andrzeja Titikowa z 1998 r. - obraz przeżyć podczas medytacji w Oświęcimiu, zorganizowanych przez Bernarda Glassmana, jedną z najbardziej oryginalnych postaci buddyzmu zen w USA.

Fabularne

"Austeria" - Jerzego Kawa-lerowicza z 1982 r. - okrzyknięto go jednym z najważniejszych filmów polskich. Pojawiły się nawet głosy, że dzieło Kawalerowicza przewyższa literacki pierwowzór.

"Europa Europa" - Agnieszki Holland z 1990 r. - uhonorowano ją Złotym Globem dla najlepszego filmu zagranicznego. W USA otrzymała za ten film Nagrodę Krytyki Nowojorskiej i Nagrodę Krytyki Bostońskiej.

"Tragarz Puchu" - Janusza Kijowskiego z 1992 r. - Likwidacja getta warszawskiego w 1943 r. Młody Żyd Alek i jego żona Fryda uciekają przed zagładą. Ukrywa ich Stefania, z którą Alek zaczyna sypiać. Tłumaczy żonie, że musi godzić się na to, bo taka jest właśnie cena życia ich obojga.

"Sanatorium pod klepsydrą" - Wojciecha Jerzego Hasa z 1973 r. - jeden z najpiękniejszych wizualnie i najbardziej oryginalnych filmów polskich. Poetycka refleksja na temat przemijania oraz nieodwracalności śmierci.

"Daleko od okna" - Jana Jakuba Kolskiego z 2000 r. - Opowiadanie Hanny Krall, na którego podstawie powstał scenariusz Cezarego Hara-simowicza, przywołuje autentyczną historię. Bezdzietne małżeństwo przechowuje podczas wojny żydowską kobietę. Dziewczyna zachodzi w ciążę ze swoim "wybawcą", w ukryciu rodzi dziecko. Córka ma dwie matki i jednego ojca. Tak rodzi się dramat na miarę greckiej tragedii.

Wejściówki na wszystkie filmy będą do odebrania w ośrodku kultury w Świeciu. O szczegółach jeszcze Państwa powiadomimy.

Festiwal gwiazd

Do obchodów uroczystości "Pamięć i Tolerancja" zostało jeszcze 16 dni, a program - jak widać - ciągle się rozwija. Warto przypomnieć, że 12 maja, z wykładami przyjadą do nas Władysław Bartoszewski i Szewach Weiss. Tego też dnia, przy zamku, zaśpiewa Justyna Steczkowska i amerykański raper - Hyim.

Impreza odbędzie się pod patronatem "Gazety Pomorskiej".

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska