Mieszkańcy Rypina oraz radni widzą potrzebę monitorowania ulicy Warszawskiej, Mławskiej, skrzyżowania ulicy Sommera i Lissowskiego, Lipnowskiej i Kościuszki oraz dworca PKS. Tutaj zdaniem wielu jest najbardziej niebezpiecznie. Policjanci mają to na uwadze.
- Wzmożylismy tam patrole. W okolicach dworca pojawiają się zarówno policjanci w cywilu jak i w pełnym umundurowaniu. W tej części Rypina doszło do kilku kradzieży, przede wszystkim telefonów komórkowych. Niestety, poszkodowani najczęściej dopiero po kilku godzinach, po przyjściu do domu zgłaszają ten fakt. Na odzyskanie mienia jest wtedy niewielka szansa - mówi podinsp. Jakub Gmiński z Komendy Powiatowej Policji w Rypinie.
Ostatnio głośno w Rypinie zrobiło się na temat pobicia ucznia Zespołu Szkół nr 2. Miało do niego dojść także w okolicy PKS-u. Policja nie potwierdza tych informacji, bo zgłoszenia pobicia nie było. Dyrektor ZS nr 2 w Rypinie, Henryk Kiełkowski:
- Otrzymaliśmy sporo sygnałów na temat zdarzeń, które miały miejsce na dworcu. zgłaszali je zarówno uczniowie, jak i rodzice. Wiemy o pobiciu, kilku kradzieżach i wielu groźbach.
_W okolicy dworca PKS jest też Nowe Osiedle tzw. siedlisko rypińskiej patologi, która po zmroku grasuje, straszy i rabuje.
Monitoring ulic wskazanych przez mieszkańców miałby kosztować około 50-60 tys. złotych. Powiat podjął rozmowy z miastem, by za inwestycję zapłacić po połowie. Rypiński magistrat odmówił ze względu na brak środków finansowych. W tej sytuacji pojawiła się nowa koncepcja. Dyrektor Kiełkowski zaproponował użyczenie sprzętu, który używany jest do monitorowania szkoły.
- _Od czasu zainstalowania kamer w naszej placówce podniosło się bezpieczeństwo. Ludzie boją się tego, że zostaną uwiecznieni, rozpoznani i ukarani. Niepokoi nas liczba zdarzeń w okolicy dworca, nasi uczniowie często są ich ofiarami. Podjęliśmy więc rozmowy ze starostą Błaszkiewiczem na temat użyczenia szkolnego sprzętu do monitorowania dworca i ulicy do niego prowadzącej. Konieczne jest omówienie zasad funkcjonowania monitoringu i przekazywania informacji o zdarzeniach odpowiednim osobom. By do sfinalizowania sprawy doszło są jednak konieczne dodatkowe zakupy. Potrzebne byłyby cztery kamery, kolejna karta sieciowa i wzmacniacze. Starostwo rozważa koszty tej inwestycji. Mam nadzieję, że się na nią zdecyduje - mówi dyrektor Kiełkowski.
(kk)
Sprawa monitoringu to niejedyna, jaką zajmowała się powiatowa komisja bezpieczeństwa w ubiegłym roku. Jej członkowie podjęli też tematykę zwalczania narkomanii. Przeprowadzono badania ankietowe. 8 procent młodzieży przyznało się do zażywania narkotyków. Dlaczego biorą? Z ankiet wynika, że to przez namowę innych, chęć zaimponowania i z nudy. Z roku na rok wzrasta iczba narkotykowych przęstepstw. W 2002 roku wykryto ich 5, w 2003 już 86, a w 2004 -139. W pierwszym kwartale ubiegłego roku odnotowano 60 narkotykowych przestępstw. Członkowie komisji uznali, że należy opracować strategię antynarkotykową. Z inicjatywy komisji w szkołach ponadgimnazjalnych przeprowadzono działania profilaktyczne. Były pogadanki, dyskusje oraz zajęcia dodatkowe, które miały pomóc młodzieży w zagospodarowaniu wolnego czasu. W minionym roku w Zespoole Szkół nr 3 w Rypinie zorganizowano IV Powiatowe Forum Antynarkotykowe. W spotkaniu uczestniczyli m.in. uczniowie, nauczyciele, księża, przedstawiciele policji, lokalnych władz oraz prezydentowa Jolanta Kwaśniewska. Z myślą o osobach uzależnionych w Rypinie utworzono punkt konsultacyjno-informacyjny. Wkrótce na terenie domu Dziecka ma zostać otwarty Ośrodek Interwencji Kryzysowej. Jego głównym zadaniem będzie prowadzenie działalności informacyjnej (opracowanie i kolportaż broszur, ulotek itp.), niesienie pomocy ofiarom przemocy i przestępstw. W OIK dyżurować będzie osoba pierwszego kontaktu, pracownik socjalny, psycholog i radca prawny.
W minionym roku komisja kontynuowała program poprawy bezpieczeństwa w rejonach szkół. Pojawiły się tam dodatkowe patrole policji i straży miejskiej.
Siedlisko patologii
(kk)
Zainstalowanie kamer przemysłowych w Rypinie to najważniejsza sprawa, jaką zajmowała się w minionym roku Komisja Bezpieczeństwa i Porządku Rady Powiatu rypińskiego.