Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sięgamy po oszczędności, bo brakuje nam na bieżące wydatki. Oto do czego najczęściej dokładamy

Małgorzata Stempinska
Małgorzata Stempinska
Coraz więcej osób z kalkulatorem w ręku sprawdza, czy wystarczy im na bieżące wydatki.
Coraz więcej osób z kalkulatorem w ręku sprawdza, czy wystarczy im na bieżące wydatki. pixabay
Nasze oszczędności topnieją. Coraz częściej dokładamy z nich do zakupu paliwa, żywności, opału oraz opłacenia stałych rachunków. Podpowiadamy, co zrobić, by w domowym budżecie zostało jak najwięcej.

Zobacz wideo: Pensja minimalna w 2023. Będzie dwukrotna podwyżka

od 16 lat

Stała Czytelniczka ucieszyła się, gdy wiosną do portfela wpadła jej trzynastka.

- Przeznaczyłam ją głównie na wykupienie wszystkich leków oraz na zakup pralki, bo stara mi się zepsuła. Czternastkę, powiem szczerze, że przejadłam. Ceny żywności tak poszybowały w górę, że strach się bać, co będzie za kilka miesięcy. Niedługo muszę kupić węgiel na zimę, a nie mam za co. Kolejnej, dodatkowej, emerytury nie dostanę. Szkoda, bo to byłaby duża pomoc dla seniorów. Muszę sięgnąć po oszczędności - mówiła Czytelniczka w "Gazeta Słucham".

Ceny mocno w górę

Jak wynika z badania "Stosunek Polaków do oszczędzania w czasach drożyzny" na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor, co drugi Polak posiadający oszczędności musiał po nie sięgnąć w ostatnich sześciu miesiącach, by sfinansować podstawowe potrzeby. Odłożone pieniądze najczęściej dokładał do zakupu paliwa (15 proc.), żywności, opłacenia rachunków (po 14 proc.) oraz zakupu opału (13 proc.).

Nie ma się co dziwić, bo w tym czasie znów wszystko drożało w galopującym tempie. Jak wynika z ostatnich danych GUS, inflacja w Polsce we wrześniu przyspieszyła do 17,2 proc. rok do roku. Najbardziej w sierpniu drożały żywność i energia. W porównaniu z lipcem w sierpniu ceny nośników energii wzrosły o 3,8 proc. i są wyższe o ponad 40 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego. Ceny żywności i napojów bezalkoholowych w ciągu miesiąca wzrosły o 1,6 proc., co oznacza, że są teraz o 17,5 proc. droższe niż w sierpniu 2021 r.

- Polacy oszczędzają głównie na wypadek niespodziewanych wydatków lub utraty źródeł utrzymania i trend ten utrzymuje się od pandemii, kiedy to w Polakach rosły obawy o swoją sytuację finansową i jednocześnie umacniała się potrzeba gromadzenia finansów. Widać jednak, że ostatnio nasiliło się zjawisko dopłacania z oszczędności do bieżących wydatków oraz przeznaczania oszczędności na spełnianie marzeń. Za to spadło znaczenie oszczędzania na cele zdrowotne. Do negatywnych trendów nadal należy odkładanie bieżących płatności na później. Wiele osób nie ma pojęcia, że to pozorne łatanie dziur w domowym budżecie może skończyć się wpisem do rejestru dłużników - ostrzega Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor.

Zmieńmy nawyki

Warto poszukać oszczędności na domowych rachunkach za prąd czy ciepło.

Zmywarkę i pralkę należy włączać tylko wtedy, gdy są pełne. Można także prać w niższych stopniach - im wyższa temperatura, tym więcej zużywa się energii. Jeśli to możliwe, włączmy we wszystkich naszych urządzeniach, które wymagają podłączenia do prądu tryb energooszczędny. Zawsze gaśmy światło wychodząc z pomieszczeń. Jeśli naładujemy np. komputer czy telefon, wyłączmy je z gniazdka. Ładowarka odłączona od smartfona, która pozostanie w gniazdku, nadal pobiera prąd! Jeśli nie korzystamy z jakiegoś sprzętu, wyłączmy go.

W kuchni dbajmy o to, żeby w naszej lodówce nie zbierał się lód - wtedy będzie czerpać więcej prądu. Gdy coś gotujemy, dobierajmy odpowiedni rozmiar garnka do palnika. Gotujmy tylko tyle wody, ile potrzebujemy.

Korzystajmy jak najdłużej się da ze światła dziennego. Wymieńmy też żarówki na energooszczędne we wszystkich źródłach światła. Da to realne oszczędności niezależnie od tego, czy mieszkamy w domu czy mieszkaniu.

- I choć powyższe zmiany w codziennych nawykach w korzystaniu z energii mogą wydawać się nieznaczne, to systematycznie stosowane, miesiąc po miesiącu, będą przekładać się na realnie mniejsze rachunki. Oszczędność będzie tym większa, im więcej członków gospodarstwa domowego będzie się do nich stosować - podsumowuje Natalia Marek, ekspert Intrum.

Nie przegap

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska