Sinice w Bałtyku
Sinice (cyjanobakterie) to bakterie, które mogą tworzyć toksyczne zakwity m.in. w Morzu Bałtyckim. - Toksyny produkowane przez niektóre sinice mogą powodować występowanie wysypki w przypadku kontaktu skóry z wodą i zachorowania po przypadkowym połknięciu wody ( np. podczas pływania) - ostrzega GIS.
Co roku sinice pojawiające się w Bałtyku potrafią zepsuć urlop wielu Polakom. Na kąpieliskach, w których wykryto obecność sinic w Bałtyku, obowiązuje bowiem zakaz kąpieli. Dlatego przed wyjazdem na urlop nad polskie morze lepiej sprawdzić, gdzie są sinice w Bałtyku i na których plażach obowiązuje z tego powodu zakaz kąpieli.
Sinice w Bałtyku - zamknięte kąpieliska
Pełną listę zamkniętych kąpielisk (stan na dzień 20 lipca) z powodu sinic w Bałtyku znajdziesz w naszej galerii:
Kiedy sinice uniemożliwiają kąpiel w Bałtyku?
Występowanie sinic w Bałtyku staje się niebezpieczne dopiero, gdy ich ilość wzrasta. Mówimy wówczas o zakwicie wody, która zmienia zabarwienie z powodu masowego namnażania się glonów. - Gdy zakwit sinicowy rozwija się i trwa, wpływa on niekorzystnie na wygląd, jakość i użyteczność zbiornika wodnego - wyjaśnia GIS. Podczas bezwietrznych dni na powierzchni wody tworzą się kożuchy sinicowe. Dopiero zmiana warunków pogodowych - nasilony wiatr i falowanie wody - sprawi, że kożuchy sinicowe znikną.
Jak informuje GIS, występowanie zakwitów sinic w Bałtyku jest zjawiskiem naturalnym, które ciężko przewidzieć.
Czynniki środowiska wpływające na pojawianie się sinicowych zakwitów wody to:
- temperatura wody powyżej 16-20°C (choć znane są zakwity sinic i w niższych temperaturach);
- dostępność soli biogenicznych (zwłaszcza fosforanów);
- słaby wiatr;
- niewielkie mieszanie kolumny wody;
- brak opadów.
Trudno również określić, jak długo zakwity będą się utrzymywały w Bałtyku - wszystko zależy od warunków pogodowych.
Aktualny stan wody oraz sytuację na kąpieliskach związaną z zakwitem sinic w Bałtyku warto śledzić regularnie na stronie GIS.
