Odkrywanie, czasami nieco zapomnianej, historii miasta może być pasjonującym zajęciem. Najlepiej wiedzą o ty ci, którzy zajmują się tym od dawna. Ale jak zachęcić młodych ludzi do tego, aby zechcieli bliżej poznać dzieje małej ojczyzny?
Jedną z możliwości są konkursy, które niejako obligują do przeczytania opracowań historycznych poświęconych przeszłości nie tylko Świecia.
Uczestnicy wczorajszego konkursu rywalizowali w trzech kategoriach wiekowych. W najmłodszej - szkoły podstawowe - wygrała drużyna SP 8 w składzie: Kosma Mazur, Ewa Wiśniewska, Martyna Bluchm. Uczniów przygotowywała Żaneta Tom. Kolejne miejsca zajęły: SP 7, SP 1, SP Wiąg, SP Czaple.
Sporo emocji dostarczył pojedynek gimnazjalistów. Nagrody książkowe i dyplomy za pierwsze miejsce odebrała reprezentacja Gimnazjum nr 1. Barw szkoły bronili: Anna Ratkowska, Jolanta Lutkiewicz i Karol Koczorowski. Opiekunem młodzieży była Katarzyna Pikor. Miejsca od drugiego do czwartego przypadły kolejno Gimnazjum nr : 3, 4 i 2.
Najtrudniejszy zestaw pytań przygotowano dla licealistów. Ku zdziwieniu jurorów najwięcej kłopotu sprawiło zadanie związane ze, znajdującą się w Urzędzie Miejskim, salą posiedzeń. Nie wszystkim, na podstawie przedwojennego zdjęcia, udało się określić co to za pomieszczenie. Nikt natomiast nie wiedział o tym, że wcześniej budynek był siedzibą starostwa.
Najwięcej poprawnych odpowiedzi udzieliła drużyna I LO, którą tworzyli: Ewelina Czubek, Paulina Lewandowska i Damian Zielewski. Rola opiekuna przypadła Monice Błachowicz.
Minimalnie gorzej wypadł Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych. Trzecie równorzędne miejsce przypadło II LO i Liceum Katolickiemu.
Tekst i fot
Skąd byli menonici?
Andrzej Bartniak

Konkurs historyczny organizowany przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Świeckiej cieszy się niezmienną popularnością. W jego jedenastej edycji wzięło udział trzynaście szkół z gminy Świecie.