Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skarb z Charzyków już na wystawie w muzeum!

Redakcja
Ta atrakcja na pewno przyciągnie odwiedzających do muzeum.
Ta atrakcja na pewno przyciągnie odwiedzających do muzeum. Maria Eichler
A to dzięki godnej pochwały postawie Michała Marciniaka, który nie schował znaleziska za pazuchę. Nie sprzedał go na pchlim targu ani na Allegro...

Muzeum zaprasza do zwiedzania nowej archeologicznej wystawy pt. "Skarby ukryte w ziemi. Łużycki skarb z Charzyków w świetle kolekcji brązów na Pomorzu". W zamyśle przygotowanej ekspozycji jest prezentacja unikatowego depozytu z brązu, archeologicznie łączonego z kulturą łużycką i datowanego na V okres epoki brązu (V OEB, 900 700 lat p.n.e.), zawierającego 32 elementy wyjątkowe ze względu na ich przeznaczenie i kunsztowne wykonanie. Ekspozycja przybliża ciekawą problematykę fenomenu skarbów oraz garniturów uprzęży końskiej w skarbach, a także tajniki warsztatu twórców tych niezwykłych zabytków.
Prezentowany depozyt został odkryty przypadkowo w listopadzie 2014 r. na polu ornym w Charzykowach przez Michała Marciniaka, który o swoim znalezisku poinformował wojewódzkiego konserwatora zabytków w Gdańsku oraz chojnickie muzeum.

Czytaj również: Uwaga! Tutaj działają już odcinkowe pomiary prędkości!

Ze względu na zły stan zachowania obiekty trafiły do specjalistycznej pracowni konserwacji zabytków archeologicznych w Instytucie Archeologii UMK w Toruniu, gdzie zabezpieczono je przed dalszą destrukcją oraz przywrócono im dawny blask. Proces ten można również prześledzić na wystawie dzięki prezentacji multimedialnej.

W ramach projektu, dla pełniejszego przybliżenia problematyki odkryć brązowych skarbów łużyckich na Pomorzu, muzeum przedstawia również inne pomorskie depozyty o dużym potencjale poznawczym, zawierające analogiczne lub podobne do charzykowskich przedmioty brązowe bądź przykuwające uwagę swoim bogactwem, kunsztem wykonania oraz różnorodnością zawartych w nich elementów. Są to skarby pochodzące ze zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie, Muzeum w Koszalinie, Muzeum Okręgowego w Pile, Muzeum Okręgowego w Toruniu oraz własnych.

Uzupełnienie wystawy stanowi krótka prezentacja na temat niektórych dziedzin z życia twórców, użytkowników i właścicieli brązowych artefaków zawartych w skarbach, czyli ludności kultury łużyckiej, na przykładzie mieszkańców grodu w Biskupinie.

Pogoda na dzień (23.11.2016) | KUJAWSKO-POMORSKIE
źródło: TVN Meteo Active

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska