Muzeum zaprasza do zwiedzania nowej archeologicznej wystawy pt. "Skarby ukryte w ziemi. Łużycki skarb z Charzyków w świetle kolekcji brązów na Pomorzu". W zamyśle przygotowanej ekspozycji jest prezentacja unikatowego depozytu z brązu, archeologicznie łączonego z kulturą łużycką i datowanego na V okres epoki brązu (V OEB, 900 700 lat p.n.e.), zawierającego 32 elementy wyjątkowe ze względu na ich przeznaczenie i kunsztowne wykonanie. Ekspozycja przybliża ciekawą problematykę fenomenu skarbów oraz garniturów uprzęży końskiej w skarbach, a także tajniki warsztatu twórców tych niezwykłych zabytków.
Prezentowany depozyt został odkryty przypadkowo w listopadzie 2014 r. na polu ornym w Charzykowach przez Michała Marciniaka, który o swoim znalezisku poinformował wojewódzkiego konserwatora zabytków w Gdańsku oraz chojnickie muzeum.
Czytaj również: Uwaga! Tutaj działają już odcinkowe pomiary prędkości!
Ze względu na zły stan zachowania obiekty trafiły do specjalistycznej pracowni konserwacji zabytków archeologicznych w Instytucie Archeologii UMK w Toruniu, gdzie zabezpieczono je przed dalszą destrukcją oraz przywrócono im dawny blask. Proces ten można również prześledzić na wystawie dzięki prezentacji multimedialnej.
W ramach projektu, dla pełniejszego przybliżenia problematyki odkryć brązowych skarbów łużyckich na Pomorzu, muzeum przedstawia również inne pomorskie depozyty o dużym potencjale poznawczym, zawierające analogiczne lub podobne do charzykowskich przedmioty brązowe bądź przykuwające uwagę swoim bogactwem, kunsztem wykonania oraz różnorodnością zawartych w nich elementów. Są to skarby pochodzące ze zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie, Muzeum w Koszalinie, Muzeum Okręgowego w Pile, Muzeum Okręgowego w Toruniu oraz własnych.
Uzupełnienie wystawy stanowi krótka prezentacja na temat niektórych dziedzin z życia twórców, użytkowników i właścicieli brązowych artefaków zawartych w skarbach, czyli ludności kultury łużyckiej, na przykładzie mieszkańców grodu w Biskupinie.
Pogoda na dzień (23.11.2016) | KUJAWSKO-POMORSKIE
źródło: TVN Meteo Active