Gmina Skępe żyje z turystów. I w sezonie miasteczko odwiedza sporo letników. Czym kusi Skępe i okolice? Ścieżkami przyrodniczo-leśnymi, rezerwatami, licznymi jeziorami, lasami, ale też zabytkami kultu religijnego.
Władze gminy też stawiają na turystów. Za sprawą rewitalizacji centrum Skępego w ostatnim czasie bardzo się zmieniło. I mieszkańcy to dostrzegają. Ale jeden z Czytelników poinformował nas, że w kiepskiej kondycji są ławki.
- Niektóre niedługo się rozlecą - mówi. Zwraca też uwagę na siedziska znajdujące się na przystanku autobusowym. - Czy o nich zapomnieli? - pyta. Aleja tylko z nazwy Kolejny problem zgłoszony przez Czytelnika dotyczy alei spacerowej, która biegnie od skrzyżowania z ul. 1 Maja do strumyka i dalej do jeziora Małego. - To aleja spacerowa tylko z nazwy - uważa Czytelnik. -Moim zdaniem,ruch samochodów powinien być na tej ulicy ograniczony. Tymczasem jeżdżą tutaj nie tylko samochody osobowe, ale i sprzęt ciężki, a nawet traktory.
Nawierzchnia jest zniszczona, brzydka. Co na to władze miasta? Jeśli chodzi o ławki, to władze miasta zapewniają, że w centrum zostały ustawione nowe. -Sukcesywnie nowe wystawiamy też na ul. 1 Maja oraz wzdłuż alei spacerowej - mówi Jerzy Kowalski, zastępca burmistrza Skępego.
Co się tyczy alei spacerowej, to na razie nie są przewidywane zmiany w organizacji ruchu. Ale nawierzchnia alei będzie przebudowana. Nierówny beton zniknie, a zastąpi go kostka brukowa. - Inwestycja ta została podzielona na trzy etapy - mówi Krzysztof Jaworski, inspektor do spraw funduszy europejskich.
Rozstrzygnięcie przetargu dotyczącego pierwszego etapu inwestycji jest bliskie. Ale w pierwszym etapie wykonana zostanie tylko nawierzchnia wraz krawężnikami na odcinku 69 metrów. Kolejne 63 metry mają być zmienione w pełni sezonu turystycznego - w lipcu lub sierpniu. Natomiast 175 metrów nawierzchni do mostku pójdzie do wymiany prawdopodobnie w roku przyszłym.
Zmiana 132 metrów nawierzchni ma kosztować 100 tys. złotych. Ale władze miasta postarały się w urzędzie marszałkowskim w Toruniu o unijną dotację z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Czy po zmianie nawierzchni aleja spacerowa będzie służyć tylko spacerowiczom? Z informacji, jakie uzyskaliśmy w urzędzie miasta wynika, że raczej nie, bo samochody będą musiały dotrzeć, choćby do przepompowni ścieków.
Czytaj e-wydanie »