Przekonał się o tym pan Marek z Bydgoszczy (nazwisko do wiadomości redakcji- dop. red.). W sklepie sportowym kupił buty. Niestety, szybko się rozkleiły i nie nadawały już do noszenia. Nasz Czytelnik pojechał do sklepu i złożył reklamację. Sklep ją przyjął, ale zwrócił panu Markowi część pieniędzy na kartę podarunkową. - Nie podoba mi się to, bo nie zamierzam już nic więcej kupić w tym sklepie. Zastanawiam się też czy zwracanie pieniędzy na kartę podarunkową w przypadku uznania reklamacji jest zgodne z prawem. Co mówią na ten temat przepisy konsumenckie? - pyta pan Marek.
Klient musi się zgodzić na kartę podarunkową
Mateusz Skiba, zastępca naczelnika Wydziału Prawno - Organizacyjnego i Pozasądowego Rozwiązywania Sporów Konsumenckich w Wojewódzkim Inspektoracie Inspekcji Handlowej w Bydgoszczy, wyjaśnia, że w przypadku uznania reklamacji złożonej przez konsumenta sprzedawca powinien zwrócić pieniądze zakupiony towar w formie gotówkowej lub na kartę płatniczą. - Zwrot pieniędzy na kartę podarunkową byłby dopuszczalny w sytuacji, gdyby konsument wyraził na to zgodę. Sprzedawca nie może jednak zmusić kupującego do przyjęcia karty podarunkowej - mówi Mateusz Skiba.
Ponad tydzień temu poprosiliśmy o wyjaśnienia kierownictwo sklepu, w którym pan Marek kupił buty. Zapytaliśmy dlaczego stosuje praktyki niezgodne z przepisami konsumenckimi. Do tej pory nie otrzymaliśmy odpowiedzi na naszego maila.
14 dni na oddanie towaru kupionego w sieci
Często sklepy dają klientom możliwość zwrotu towaru, ale przy zakupie zastrzegają, że zwrot tylko na kartę podarunkową.
Czy taka praktyka jest zgodna z prawem?
Ekspert z bydgoskiego Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej odpowiada, że zwrot pełnowartościowego towaru w sklepie stacjonarnym jest możliwy jedynie za zgodą przedsiębiorcy. Sprzedawca nie ma obowiązku przyjmowania zwrotu towaru, który nie ma wad. - W związku z tym każdy przedsiębiorca może kształtować własne, wewnętrzne zasady dotyczące zwrotów. A zatem może zawrzeć w regulaminie możliwość dokonywania zwrotu na kartę upominkową - informuje Mateusz Skiba.
Natomiast w sytuacji kiedy towar został zakupiony poza lokalem przedsiębiorstwa (np. na pokazie organizowanym w hotelu) lub na odległość (np. przez internet) konsumentowi przysługuje uprawnienie do odstąpienia od umowy w terminie 14 dni.
W tym przypadku przedsiębiorca zwraca pieniądze w ten sam sposób, w jaki konsument dokonał płatności chyba, że konsument wyraźnie zgodził się na inny sposób zwrotu pieniędzy,który nie wiąże się dla niego z żadnymi kosztami.
