Okres dorastania bywa nazywany trudnym. Łatwo wtedy o kryzys tożsamości, w sposób gwałtowny zmienia się nie tylko ciało, także sposób myślenia. Nastolatki, często zostawiane same sobie, napotykają na problemy, z którymi nie każdy umie sobie poradzić. Bywa wówczas i tak, że poczucie pustki i niepewności wypełniają papierosy, wódka czy narkotyki.
Uśmiechnięty starszy
Dla tych, którzy chcą inaczej przejść przez życie, w MGOK trwają zajęcia sportowo-rekreacyjne i taneczne. Przy pomocy zaprzyjaźnionych nauczycieli, księży, pedagogów, lekarzy, kuratorów, psychologa, policji oraz wolontariuszy realizowany jest program "Starszy brat".
Uwolnić od stresu
Zajęcia mają integrować grupę, która w nich uczestniczy. Mają uwalniać od stresu, napięć i problemów, dawać poczucie akceptacji. Nie bez znaczenia jest także to, iż młodzi ludzie mogą korzystać z korepetycji. Program aktywizuje młodych ludzi, nie są oni jedynie biernymi odbiorcami, a współtwórcami tego, co się dzieje.
Wypad na Kaszuby
Młodzi ludzie poznają kulturę regionu, pomniki przyrody, wypoczywają w okolicznych lasach i nad jeziorami. Co roku wyjeżdżają na biwaki i obozy. W ferie zimowe dla przykładu wypoczywali przez tydzień we Kartuzach.
Skok w dojrzewanie
Maria Eichler

Break-dance to dobra forma na odreagowanie stresów. W programie "starszy brat" są i takie atrakcje. Tańczą: Szymon Mściszewski, Mikołaj Frankowski, Damian Mroczkowski i Mateusz Bykowski.
W Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury prowadzony jest program pn. "Starszy brat", którego zadaniem jest pomóc młodym ludziom w okresie dojrzewania.