Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od 2024 roku możesz stracić prawo jazdy - Unia Europejska ogłosiła nowe przepisy. Sprawdź, na co musisz uważać

OPRAC.: (iwo)
Szykują się duże zmiany dla kierowców, m.in. w kwestii posiadania prawa jazdy. Mają dotyczyć głównie osób po 65. roku życia, wobec których planuje się zaostrzyć przepisy. Co nas czeka, gdy wejdą nowe przepisy w Unii Europejskiej? Czytaj niżej
Szykują się duże zmiany dla kierowców, m.in. w kwestii posiadania prawa jazdy. Mają dotyczyć głównie osób po 65. roku życia, wobec których planuje się zaostrzyć przepisy. Co nas czeka, gdy wejdą nowe przepisy w Unii Europejskiej? Czytaj niżej Andrzej Kurzyński
Zmiany w prawie jazdy w 2024 roku przyniosą szereg nowych przepisów i regulacji dotyczących kierowców. Jedną z istotnych zmian będzie wprowadzenie obowiązkowych badań psychologicznych dla seniorów powyżej 65 roku życia. Nowe przepisy mają na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach oraz zmniejszenie liczby wypadków.

Badania psychologiczne dla seniorów 65+ mają pomóc wykryć ewentualne problemy z koncentracją oraz ocenić ogólną kondycję starszych kierowców.

Jeśli wynik badania będzie negatywny, senior straci możliwość kierowania pojazdami, czyli nie będzie mógł przedłużyć swojego prawa jazdy.

Podobne rozwiązania już funkcjonują w innych krajach, takich jak:

  • Hiszpania,
  • Dania
  • Szwajcaria

Powód? Badania wskazują, że ryzyko wypadków wśród starszych kierowców jest porównywalne z grupą wiekową 18-24 lat.

Dodatkowo Komisja Europejska rozważa wprowadzenie kursów odświeżających dla kierowców powyżej 70. roku życia oraz wydawanie terminowego prawa jazdy, które wymagałoby regularnych badań i testów.

Zdaniem ekspertów wymagania względem starszych kierowców powinny być jeszcze bardziej restrykcyjne, na przykład przeprowadzanie badań co roku dla osób powyżej 75 roku życia. Takie podejście, zwłaszcza do kierowców 65+ kłóci się z tym, co uważa ta grupa wiekowa. Ich zdaniem to za wczesny wiek, aby od nowa "rozliczać" z posiadanych umiejętności, tym samym zaostrzając przepisy.

- Badania i zaostrzenie jak najbardziej, ale 75+. W naszej grupie jest wielu bardzo dobrych kierowców. Nie widzimy potrzeby zmian w tym, co teraz właściwie funkcjonuje - słychać komentarze.

Zmiana w kwestii zatrzymania prawa jazdy na terenie całej Unii Europejskiej

Ważnym elementem zmian jest również wprowadzenie zatrzymania prawa jazdy uznawanego w całej Unii Europejskiej.

Obecnie zatrzymanie prawa jazdy w jednym kraju nie ma konsekwencji dla prowadzenia pojazdu w innych krajach Unii Europejskiej.
Obecnie zatrzymanie prawa jazdy w jednym kraju nie ma konsekwencji dla prowadzenia pojazdu w innych krajach Unii Europejskiej. Janusz Wójtowicz

Obecnie zatrzymanie prawa jazdy w jednym kraju nie ma konsekwencji dla prowadzenia pojazdu w innych krajach Unii Europejskiej.

Jednak nowe plany Komisji Europejskiej mają zmienić ten stan rzeczy. Utrata prawa jazdy w dowolnym kraju Unii będzie automatycznie obowiązywać na terenie całej Unii Europejskiej. Aby to umożliwić, konieczne będzie wprowadzenie elektronicznego dokumentu prawa jazdy oraz utworzenie unijnej bazy danych kierowców i stanu ich punktów karnych. Dzięki temu każdy policjant w UE będzie miał dostęp do tych informacji.

Zmiany w prawie jazdy dla osób od 17. roku życia

W kontekście zmian w prawie jazdy, wprowadzona ma być również możliwość uzyskania prawa jazdy na samochody osobowe i ciężarowe dla osób od 17 roku życia.

Jednak osoby w wieku poniżej 18 lat będą musiały prowadzić pojazd pod nadzorem osoby dorosłej. Wprowadzenie tego rozwiązania ma przede wszystkim wypełnić braki kadrowe w zawodzie kierowcy. Młodzi kierowcy będą podlegać okresowi próbnemu przez dwa lata po zdaniu egzaminu.

Masz prawo jazdy kategorii B? Będą wyższe uprawnienia

Kolejna zmiana dotyczy prawa jazdy kat. B, które będzie uprawniać do kierowania pojazdem o wyższej dopuszczalnej masie całkowitej.

Nowe plany Komisji Europejskiej mają zmienić ten stan rzeczy. Utrata prawa jazdy w dowolnym kraju Unii będzie automatycznie obowiązywać na terenie całej
Nowe plany Komisji Europejskiej mają zmienić ten stan rzeczy. Utrata prawa jazdy w dowolnym kraju Unii będzie automatycznie obowiązywać na terenie całej Unii Europejskiej. Aby to umożliwić, konieczne będzie wprowadzenie elektronicznego dokumentu prawa jazdy oraz utworzenie unijnej bazy danych kierowców i stanu ich punktów karnych. Dzięki temu każdy policjant w UE będzie miał dostęp do tych informacji. pixabay

Obecnie kierowcy posiadający prawo jazdy kat. B nie mogą prowadzić niektórych kamperów, ponieważ przekraczają one dopuszczalną masę całkowitą. Zmiana przepisów umożliwi prowadzenie pojazdów o masie do 4,25 t przez osoby posiadające prawo jazdy kat. B.

W ramach planu "wizja zero", Unia Europejska dąży do minimalizacji liczby ofiar śmiertelnych na drogach do zera do 2050 roku.

Aby to osiągnąć, planuje się również usprawnienie systemu identyfikacji i karania sprawców wykroczeń oraz poprawę systemu szkolenia kierowców.

Istotnym elementem jest również większe skupienie na bezpieczeństwie niechronionych użytkowników dróg, takich jak rowerzyści i użytkownicy hulajnóg elektrycznych.

Należy jednak pamiętać, że zapowiedziane zmiany w prawie jazdy są nadal w fazie projektowej i mogą ulec modyfikacjom w najbliższych miesiącach. Celem tych zmian jest poprawa bezpieczeństwa na drogach, redukcja liczby wypadków i zwiększenie odpowiedzialności kierowców we wszystkich grupach wiekowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska