Gospodynie z Bronisława w gminie Dobre wielkich słów nie używają i na pytanie, dlaczego spotykają się razem i śpiewają odpowiadają: bo nam się chce. Lubią być razem, lubią śpiewać, a jak jeszcze komuś to sprawia przyjemność, to czemu nie?
Wciąż się spotykają, sporo podróżują, razem śpiewają i bawią się w kabarecie. A teraz jeszcze przygotowują się do jubileuszu 60-lecia koła.
- Pierwszą przewodniczącą była Teodora Puchalska. Wkrótce koło liczyło aż dziewięćdziesiąt pań! Niestety, nie był to dowód na wielkie zaangażowanie w działalność społeczną. Przynależność do koła dawała możliwość starania się o kurczęta do chowu i inne, reglamentowane wówczas towary. Takie były to czasy...
Dziś wszystkiego jest w bród, może poza pieniędzmi i czasem, którego w gospodarstwach wciąż brakuje. Panie prowadzą gospodarstwa, pracują zawodowo, mają rodziny, ale znajdują czas na spotkania, próby i wyjazdy na koncerty. Są zapraszane na różne imprezy, przeglądy, konkursy. Najczęściej wracają z nich nagrodami i dyplomami.
„Bronisławianki” - jakże inaczej mogły się nazwać panie śpiewające w tej grupie, skoro wszystkie mieszkają w Bronisławiu? - Grupa powstała spontanicznie, przy kolejnym jubileuszu naszego koła. Obchodziliśmy właśnie 55-lecie i myślałyśmy, jakby tu uczcić ten jubileusz. I tak powstały „Bronisławianki” - wspomina Anna Patyk, szefowa zespołu, organizatorka wielu przedsięwzięć regionalnych, wieloletnia przewodnicząca kół gospodyń wiejskich.
W Bydgoszczy autobus zderzył się z samochodem osobowym. 7 osób jest rannych
Same wyszykowały sobie stroje. Same je uszyły, wyhaftowały co trzeba. Spotykają się w świetlicy wtedy, jak mają czas i ochotę, ćwiczą przed występami. Śpiewają do dziś, niezmienny wciąż repertuar. Piosenki romantyczne, biesiadne, ludowe i wszystkie inne, takie bardziej „do słuchania”. Dwa lata temu nagrały płytę.
Ale zespół „Bronisławianki” to oczywiście tylko część działalności Koła Gospodyń Wiejskich w Bronisławiu. Spotkania w świetlicy, przygotowania do konkursów kulinarnych, organizowanie imprez dla dzieci i dorosłych mieszkańców wsi, współpraca z innymi kołami - to podsawowa działalność.
Info z Polski - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju