
Napoje energetyzujące a nagły wzrost płytek krwi
Napoje energetyzujące mogą wpływać także na czynność wewnątrznaczyniową i płytkową, powodując nagły wzrost liczby płytek krwi, ich wzmożoną agregację, a także modyfikację funkcji śródbłonka.
Za te niekorzystne skutki odpowiada m.in. glukuronolakton związek, który powstaje endogennie w wątrobie podczas metabolizmu glukozy, prekursor do syntezy rybozy i tauryny.

Objawy neurologiczne związane ze spożywaniem energetyków
Oprócz wspomnianych zdarzeń sercowych, często odnotowuje się także incydenty neurologiczne związane ze spożywaniem energetyków.
Najczęstszymi objawami są:
drgawki,
agresywne zachowania,
halucynacje,
stany lękowe,
pobudzenie neuropsychiatryczne,
psychozy.
Kofeina i tauryna to bowiem znane środki psychoaktywne, które mogą prowadzić do zmiany neuroprzekaźnictwa.

Ryzyko łączenia "energetyków" z alkoholem
Ryzyko niebezpiecznych powikłań związanych ze spożywaniem energetyków rośnie w połączeniu tego rodzaju napojów z alkoholem, narkotykami, konopiami indyjskimi, tytoniem czy farmaceutykami.
Przykładem takich incydentów są problemy psychiczne, które często występują po połączeniu tych napojów właśnie z alkoholem.

Napoje energetyzujące a stan trzeźwości
Istotnym zagrożeniem jest także fakt, iż napoje energetyzujące potencjalnie przytłumiają działanie alkoholu, co konsumenci odbierają jako potencjalny stan trzeźwości. To złudzenie powoduje, że kierując się dobrym samopoczuciem, często wsiadają za kierownicę. Są też bardziej narażeni na prawdopodobieństwo zatrucia alkoholem.