Bardzo często napoje te są kojarzone ze sportem i sportowcami, co ma tylko częściowe uzasadnienie i prawdopodobnie wynika z faktu, że do napojów energetyzujących błędnie zalicza się używane przez sportowców tzw. izotoniki, czyli napoje uzupełniające elektrolity i nawadniające organizm, co jest wskazane podczas intensywnego treningu.
Napoje energetyczne są przeznaczone głównie dla osób, które ze względu na konieczność pozostawania przez dłuższy czas w stanie pełnej gotowości fizycznej i psychicznej, chcą zniwelować uczucie zmęczenia lub senności i skłonić swój organizm do maksymalnego wysiłku.
Dawki poszczególnych komponentów różnią się w zależności od marki, nierzadko przekraczają jednak zalecany limit spożycia w diecie.
Takie są skutki spożywania napojów energetycznych - lista
Na przykład bezpieczna dzienna dawka spożycia kofeiny dla zdrowych osób dorosłych wynosi 400 mg, co odpowiada średnio czterem filiżankom kawy, zaś zawartość kofeiny już w jednej porcji niektórych napojów energetyzujących jest właśnie na tym poziomie. Zresztą sam zobacz w poniższej galerii, jak "energetyki" wpływają na Twój organizm.
Jednym z pierwszych napojów energetyzujących (NE) był wytwarzany w latach 60. w Japonii "Lipovitan", zawierający w wersji "wzmocnionej" 2-3 g tauryny i 300 mg argininy.
Aktualnie wytwarzane napoje energetyczne zawierają przede wszystkim:
- kofeinę,
- guaranę,
- taurynę,
- inozytol,
- węglowodany,
- witaminy z grupy B,
- niekiedy ekstrakt z korzenia żeń-szeń.
Źródła:
Przegląd Lekarski; M.Cichocki - Napoje energetyzujące współczesne zagrożenie zdrowotne dzieci i młodzieży; www.biotechnologia.pl
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Wąbrzeźnie
